İmplant Vidası Takıldıktan Sonra Diş Ne Zaman Yerleştirilir

implant vidalı diş

İmplant tedavisi cerrahi ve komplike bir işlem gibi görünse de aslında durum öyle değildir. Hastalara hafif bir sedasyon altında vida takılmakta ve tüm işlem genel anlamda 2 basamakta gerçekleşmektedir. İmplantın yerleştirilmesi ve ardından diş protezinin takılmasıdır. Titanyum vida çene kemiğine yerleştirildikten sonra kemikle implantın uyumu süreci olan bekleme aşamasına geçilir. Bu aşama da başarıyla tamamlandıktan sonra diş protezi takılır. Protezler porselen ya da zirkonyumdan yapılmaktadır. Diş hekiminiz birkaç kontrolden sonra protezinizi de güvenli bir şekilde yerleştirdikten sonra artık istediğiniz gülümsemeye sahipsiniz.

İmplant takıldıktan sonra birçok hastanın aklında ‘implant yarası ne zaman iyileşir?’ sorusu yer almaktadır. Bu soruya cevap oldukça değişkenlik gösterir. Çünkü hastanın ek bir rahatsızlığı varsa ( diyabet, hipertansiyon, kalp hastalıkları vs.) ya da sigara kullanıyorsa süreç uzayacak ve doku uyumu güçleşecektir. Ancak genelde ortalama olarak 3-6 ay sürmektedir.

İmplant diş kaç günde yapılır?

sorusu ise tedaviye başlama konusunda karar aşamasında olan hastaların merak ettikleri mevzudur. İmplantın çene kemiğine yerleştirilmesi uzman diş hekimi tarafından yaklaşık 30-60 dakika kadar sürmektedir. Uzmanın deneyimi ve hastanın uyumuna göre değişiklikler yaşanabilir. Çoklu implant yapımlarında doğal olarak süreç uzayacaktır.

İmplant tedavisi sürecine giren ve vidanın takılmasının ardından birçok hastanın aklında ‘ne kadar sürede iyileşir?’ sorusu yer almaktadır. Çene kemiği ile implantın uyumu, tamamen hastanın kemik yapısına ve ek hastalığı olup olmadığına bağlıdır. Bu süreçte tedavi öncesinde iyi bir muayene ve radyolojik görüntüleme, uyum süresi hakkında ortalama bir fikir sahibi olmaya yetecektir. İmplant tedavisi sonrasında iyileşme süreci içerisine giren her hasta, belirli aralıklarla diş hekimi kontrollerine gitmelidir.

İmplant Vidası Takıldıktan Sonra Diş Ne Zaman Yerleştirilir Yorumları

  1. Yılmaz kaya

    Eşime 10ay önce implant vidaları takıldı 3ay sonrakapaklar ve7 ay sonra ilk protez takıldı damak olarak ağrılaŕı oldu söktüler iki ay sonra tekrar yenisini taktılar yine ağrı ve yanmalar oldu tekrar söküldü ama ağrı yanma sızı şeklinde devam etmektedir neden olur ne yapılması lazım

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir