İmplant Parçaları: Vida, Abutment, İyileşme Başlığı ve Ölçü Postu

implant abutment

İmplant uygulamaları ve bu prosedüre bağlı implant üstü protezlerinin yapılması, işleme başlanılmadan önce son derece iyi bir hazırlık gerektirir. Fonksiyonellik, estetik ve hijyenik durumlarının kaliteli bir şekilde birleşimine karar verebilmek amacıyla eldeki bütün verilerin toplanarak derinlemesine analiz edilmesi gerekir. Bu makalemizde implant parçalarından abutment, ölçü post ve iyileşme başlığı nedir, ne işe yarar, çeşitleri nelerdir açıklıyoruz.

İmplantı Tedavisinde Kullanılan Parçalar

 • İmplant vidası
 • Abutment
 • İmplant Ölçü postu
 • İyileşme Başlığı (Diş eti şekillendirici)
 • Laboratuvar Analoğu

İmplant Abutment Nedir?

İmplant abutmenti, çene kemiğine yerleştirilen implantları iyileşme süreci tamamlandıktan sonra, üzerine gelen dişler ile vidanın birbirine bağlanmasını sağlayan ara parçalardır. Abutmentlere tutunan kuron, köprü ya da çıkarılabilir protezler bu sayede hareket etmeden ağız içerisinde kalabilirler.

Dental implantların, kemikle kaynaşmasından sonra yapılacak olan abutment ve protezler, estetik anlamda hastaları en fazla ilgilendiren bölümdür. Abutmentler iki farklı şekilde uygulanır. Bunlarda prefabrike implant abutment, laboratuvara gönderilerek hastaların ağız içine uygun bir hale getirilmeye çalışılır. Custom abutment ise hastaların kemik içi İmplantlarına, implantın etrafındaki diş etlerine ve implantın karşısına ya da yanına gelecek olan dişlere bağlı olacak şekilde ölçüsü alınır. Custom abutment, özel olarak ileri teknolojiler ile üretilir.

Kişiye özel hazırlanabildikleri gibi prefabrike olarak üretilmiş farklı abutment çeşitleri vardır:

 • Custom abutment
 • Zirkonyum abutment
 • Titanyum abutment

Custom İmplant Abutment

Custom abutment ya da özel abutmentler, isminden de anlaşılacağı gibi hastalara özel olarak üretilen abutmentlerdir. Bu abutmentler, dokularının kreftine uyacak şekilde hassas bir biçimde üretilir. Aynı zamanda dişlere daha iyi uyum sağlaması için altın renkli ya da zirkonyum etkenli olarak da üretilmektedir. Bu etkenlerden dolayı estetik için önemli olan bölgelerde custom abutment kullanılması tavsiye edilir. Büyük bir estetik soruna neden olan diş eti çekilmesi probleminde bile rahatlıkla sorunları kamufle edebilir. Custom abutment için diş hekimi, hastanın ağız ve diş durumunu yakından inceleyecektir. Daha sonra eldeki bu bilgileri, hastaların ağız şekilleri, konturları ve ortaya çıkma profiliyle eşleşen bir dayanak meydana getirmek için bir diş laboratuvarına gönderir. Custom abutmentler için birkaç seçenek vardır. Custom abutmentler bir miktar pahalı olabilir, ancak daha iyi doku yönetimi ve estetik sunar.

Prefabrike İmplant Abutmenti

Prefabrike implant abutment, farklı ebat ve şekillerde üretilir. Genel olarak implantlarla beraber imalat şirketi tarafından diş hekimine teslim edilir. Prefabrik implant abutment, titanyum, paslanmaz çelik, altın ve zirkonyum gibi çeşitli malzemelerden yapılabilir.

 • Titanyum abutment: Titanyum abutment, titanyum alaşımlarının mükemmel özellikleri nedeniyle yaygın olarak tercih edilmektedir. Çok iyi bir işleyişe, biyouyumluluğa sahiptir ve her türlü protez restorasyonu için kullanılabilirler. Çoğu diş hekimi, sorunlu bölgelerdeki artan çiğneme kuvvetleri nedeniyle arka molar bölgelerde titanyum abutment tercih ederler.
 • Zirkonyum abutment: Zirkonyum abutment, diş implant restorasyonunu daha iyi bir şekilde tamamlamak için tercih edilen modern abutmentlerdir. Restorasyon işlemleri planlandığı zaman zirkonyum abutmentleri, oldukça arzu edilen bir seçenek sunar.
 • Diğer materyaller: Titanyum ve zirkonyumun yanı sıra suni abutmentler, altın alaşımı ve paslanmaz çelik gibi diğer materyallerden de yapılabilir. Endikasyonlar daha dar olmakla birlikte bunların başarılı bir şekilde kullanılabileceği durumlar da vardır.

İmplant İyileşme Başlığı

İmplant iyileşme başlığı; implant cerrahi olarak yerleştirilip kemik ile osseoentegrasyonu sağladıktan sonra üzerine protez yapılmadan önce diş eti konturlarının hizalanması ve ayarlanması için takılan parçalardır.

İyileşme bağlığı etrafında şekillenen diş eti sağlıklı bir şekilde iyileşir ve daimi protez diş takılmadan önce diş etine istenilen genişlikte kontur verilmesi sağlanır.

İmplant Ölçü Postu

İmplant üstü protez aşamasında; ağız içerisindeki implantların doğru pozisyonları ile birlikte modele aktarılması için kullanılır. İmplanta tutturulan ölçü postu ile alınan ölçülere analog adı verilen yapay implantlar takılır ve alçı model elde edilir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir