İmplant İyileşme Süreci

implant iyileşme süresi

İmplant sonrası iyileşme süreci; operasyon bölgesinin büyüklüğüne, yerleştirilen vida sayısına, cerrahi tekniğe ve hepsinden önemlisi bu süreci nasıl yönettiğinize bağlı olarak değişir. İmplant yarasının iyileşmesi için gereken süre ile kemik tozu uygulanan kompleks bir vakanın iyileşme süresi aynı olmayacaktır.

Örneğin sağlıklı kemik yapısına sahip ve hiç bir greftleme gerektirmeyen azı diş boşluğuna yerleştirilen basit bir implant cerrahisi sonrasında ağrı, şişlik veya rahatsızlık çok azdır yada hiç yoktur. Ertesi gün hemen işe dönebilir, bir kaç günlük yumuşak diyet ve iyi bir yara bakımı ile süreci yönetebilirsiniz.

İmplant tedavi süreci; aylar sürebilen uzun soluklu bir serüven olsa da, hasta açısından teşhis edilebilir iyileşme dönemi oldukça kısadır. İyileşme sürecini; ameliyat yarasının kapanma süresi ve implantla kemiğin kaynaşma dönemi olarak ikiye ayırabiliriz.

İmplant yarası kaç günde iyileşir?

Tipik bir implant diş cerrahisi sonrası iyileşme sürecinde bir kaç gün süren hafif şişlik, basit ağrı kesiciler ile kontrol altına alınabilen sızlama ve bazen de morarma olabilir. Doktorunuzun önereceği ilaçları düzenli kullandığınız zaman bu süreci oldukça kolay geçirirsiniz. Yaklaşık 7-10 gün içerisinde yara kenarları birbiri ile tamamen kaynaşarak iyileşir. İmplant uygulaması ile birlikte kemik tozu, sinus lift gibi uygulamalar yapılmışsa şişlik ve rahatsızlık biraz daha fazla olabilir. İmplant dikişleri ise yaklaşık 7-10 gün içerisinde alınır.

İmplant iyileşme sürecinde nelere dikkat etmelisiniz?

İyileşme sürecinde ağız bakımına gereken önem gösterilmeli, aman bir şey olur korkusu ile temizlik ihmal edilmemelidir. İşlemden sonraki ilk 24 saat ağız belirli aralıklarla ılık tuzlu su ile çalkalamanız yararlı olur. Bu su yerine ağız gargarası veya peroksitli gargara kullanmayın. Tükürürken dikkatli olmalı, ani ağız hareketlerinden kaçınmalısınız. Dişleri fırçalamaya ilk 24 saat sonrasında hafifçe başlayabilirsiniz. Doktorunuz tarafından verilen ilaçları kullanmanız başarılı bir iyileşme için oldukça önemlidir. 

Ameliyattan sonra gazlı bezin çıkarılmasına müteakiben yumuşak gıdalarla beslenilebilir. İlk 24 saat pipet kullanmaktan ve sıcak yemeklerden uzak durmalısınız. İlk 2 günden sonra ağrı durumuna göre beslenmeniz gereken gıdalara kendiniz karar verebilirsiniz. Çok sert yiyecekler yemek yara bölgesine zarar verebileceği için yumuşak doku iyileşmesinin tamamlanmasını bekleyebilirsiniz. 

İmplant tamamen ne zaman iyileşir?

Sizin fark edebileceğiniz yumuşak doku iyileşmesi yaklaşık 4-7 gün arasında tamamlanır. Bu süreden sonra ağız içerisinde hareket eden iplikler hariç sizi rahatsız edici bir etken kalmaz. İmplant dikişleri ise yaklaşık 7-10 gün içerisinde Ancak implantın kemik ile kaynaşması ise 2-4 ay arasında sürebilir.

İmplantlar iyileşirken acı hissedilir mi?

Çoğu implant tedavisinde ağrı beklediğinizden çok daha azdır. Diş etlerinde yapılan kesi kemikte sinir ucu olmadığından ötürü ağrı yapmaz. Prosedürün invazivliğine göre doktorunuzun size vermiş olduğu reçeteli ilacı kullanabilirsiniz. Eğer doktorunuz reçeteli ağrı kesici yazmadıysa ibuprofen, asetaminofen gibi reçetesiz ağrı kesicileri kullanabilirsiniz. Oluşabilecek kesi ağrısı ise yalnızca birkaç gün sürecektir. 

İyileşme döneminde sigara kullanabilir miyim?

Tütün ve tütün ürünleri implantınızın iyileşme sürecine zarar verebilir. Sigara enfeksiyona neden olarak yaranın iyileşmesini engeller. Özellikle ağız içi bakteri üremesine olanak sağladığı için sigara kullanımı, prosedürden sonraki ilk bir hafta tamamen bırakılmalıdır. 

İyileşmesi tamamlanmış implantların bakımı nasıl olmalıdır?

Diş implantalarınıza da tıpkı gerçek dişleriniz gibi bakım yapmanız gerekmektedir. Düzenli fırçalamanın dışında diş ipleri ile temizlik yapmak, implantın ömrünü uzatacaktır. Aşınma ve yıpranmaya karşı hassas olan implantlar, ne kadar iyi bakılırsa o kadar uzun ömürlü olurlar. Diş etlerinizin sağlığı, implantı destekleyecek olan çene kemiğinin sağlığı ile doğru orantılıdır, bu nedenle implant iyileşme sürecinde diş etinizi da sağlıklı olarak korumanız gerekir.

“İmplant İyileşme Süreci” hakkında yorumlar

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir