CAD-CAM Diş

Diş hekimliğine yönelik geliştirilen teknolojiler; hem kliniklerde hem de laboratuvarlarda çalışma koşullarının ve iş akışının gelişmesini sağlamıştır. Diş hekimliğinde kullanımı gittikçe yaygınlaşan CAD CAM sistemleri ise, ilk olarak 1985 yılında ABD’de ortaya çıkmış ve sektörde adeta devrim yapmıştır. Hazırlamış olduğumuz makale de CAD-CAM diş protez nedir, zirkonyum blokta üretim nasıl yapılır, ortalama fiyatları ne kadardır açıklamaya çalıştık.

CAD-CAM Diş Nedir?

CAD-CAM; diş hekimliğinde uygulanan zirkonyum seramik ve diş protez restorasyonlarının imalatını geliştirmek için bilgisayar destekli tasarım ve üretim sistemlerini kullanan bir teknolojidir. Teknolojinin ismi; Computer Aided Design (CAD) ve Computer Aided Manufacturing (CAM) terimlerinin baş harflerinden oluşur ve anlamı bilgisayar destekli tasarım ve üretimdir.

Bilgisayar destekli sistemler ile yeni bir zirkonyum kron kaplama, inlay-onlay, veneer ve protez gibi normalde en az 1 hafta süren tedavilerin 1 saat içerisinde hazırlanabilmesi mümkündür. 

CAD-CAM Diş Nasıl Yapılır?

Tedavilerde uygulanan prosedür; ölçü aşamasına kadar geleneksel yöntemlerle aynıdır. Öncelikle dişler üzerinde yapılması gereken şekillendirme ve preparasyon işlemleri tamamlanmalıdır. Sonrasında diş hekiminiz klasik ölçü alma sistemleri yerine özel bir kamera kullanarak dişinizin dijital görüntüsünü alır ve bu görüntü, bilgisayarda 3D model haline dönüştürülür. Hazırlanan grafik görüntü üzerinde restorasyona istenilen form ve şekil verilerek tasarım yapılır. Hazırlanan tasarım; kesim ve işlemeyi yapacak olan CAD-CAM sistemine gönderilir ve restorasyon tamamen teknolojik bir ortamda, el değmeden hazırlanır.

CAD-CAm zirkonyum diş aşamaları:

 • Lokal anestezi uygulaması
 • Dişin şekillendirilmesi
 • Ağız içi dijital tarama
 • Bilgisayarda restorasyonun 3D tasarımı (CAD)
 • Zirkonyum bloktan restorasyonun kesimi (CAM)
 • Kaplamanın sinterlenmesi ve cila
 • Kaplamanın dişe takılması

Di üzerine uygulanacak restorasyonun şekline göre kaplamanın üretilmesi yaklaşık olarak 10 dakika ile 40 dakika arasında sürer. Seramik blok üzerinde arzulanan gölgelendirme veya renk seçimi yapılabilmektedir. Yeni kaplamanız şekillendirildikten sonra parlatma işleminden önce hekiminiz tarafından çevre dişlerinizin renk ve form yapılarına göre renk ve gölgelendirme çalışması yapabilir.

Diş Hekimliğinde Cerec ve CAD-CAM Sistemlerinin Avantajları

Teknolojinin konvansiyonel, laboratuvarda hazırlanan restorasyonlara göre pek çok avantajı vardır.

 • Herşey tek bir ziyarette gerçekleştirilir -Dişhekiminizi defalarca ziyaret etmeniz veya dişiniz için günlerce beklemeniz gerekmez. Dişiniz 1 saat içerisinde hazırlanabilir.
 • Dişiniz bir sefer uyuşturulur -Sadece bir kez dişinize iğne yapılır ve henüz dişinizin uyuşukluğu geçmeden dişiniz takılmış olur.
 • Herşey hekiminizin kontrolü altındadır -Geleneksel uygulamalarda dişinizi hazırlayan laboratuvar sizi ve yüz yapınızı yada diş renginizi göremez. Ancak Cerec uygulamalarında herşey hekim tarafından şekillendirilir.
 • Gecici restorasyon yapılmasına gerek yoktur -Geleneksel uygulamalarda laboratuvar dişlerinizi hazırlarken dişleriniz üzerine soğuk ve sıcaktan etkilenmemeleri için geçici kaplamalar yapılır. Bu prosedürler CAD-CAM teknolojileri ile tamamen ortadan kaldırılmıştır.
CAD-CAM diş protez

CAD-CAM Diş Fiyatları Ne Kadar?

Uygulamanın fiyatları; cihazın kurulum maliyetinin oldukça pahalı olması, CAD-CAM diş protez kursu tamamlamış personel sıkıntısı, kullanılan seramiğin özel olması ve tek bir randevuda olsa hassas çalışma gerektirdiği için maalesef günümüz şartlarına göre biraz yüksek. Ancak siz beklemeyi sevmiyor, iğneden korkuyor yada teknolojinin sağladığı en son imkanlardan yararlanmak istiyorsanız tek bir CAD-CAM diş kaplaması için ortalama 300 – 400Euro‘yu gözden çıkarmanız gerekiyor.

CAD-CAM diş hekimliği ülkemizde henüz yaygın olmasa da İstanbul, Antalya, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerde uygulamayı yaptıranlar süreçle ilgili yorumlarını ve görüşlerini bizimle paylaşırsa mutlu oluruz 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler

Benzer İçerikler