CAD-CAM Diş

CAD-CAM zirkonyum diş

CAD-CAM Nedir?

Diş hekimliğine yönelik geliştirilen teknolojiler; hem kliniklerde hem de laboratuvarlarda çalışma koşullarının ve iş akışının gelişmesini sağlamıştır. Diş hekimliğinde kullanımı gittikçe yaygınlaşan CAD CAM sistemleri ise, ilk olarak 1985 yılında ABD’de ortaya çıkmış ve sektörde adeta devrim yapmıştır. Hazırlamış olduğumuz makale de CAD-CAM protez nedir, zirkonyum blokta üretim nasıl yapılır, ortalama fiyatları ne kadardır açıklamaya çalıştık.

CAD-CAM; diş hekimliğinde uygulanan zirkonyum seramik ve diş protezi restorasyonlarının imalatını geliştirmek için bilgisayar destekli tasarım ve üretim sistemlerini kullanan bir teknolojidir. Teknolojinin ismi; Computer Aided Design (CAD) ve Computer Aided Manufacturing (CAM) terimlerinin baş harflerinden oluşur ve anlamı bilgisayar destekli tasarım ve üretimdir.

Bilgisayar destekli sistemler ile yeni bir zirkonyum kron kaplama, inlay-onlay, veneer ve protez gibi normalde en az 1 hafta süren tedavilerin 1 saat içerisinde hazırlanabilmesi mümkündür. 

CAD-CAM Uygulamaları Nasıl Yapılır?

Tedavilerde uygulanan prosedür; ölçü aşamasına kadar geleneksel yöntemlerle aynıdır. Öncelikle dişler üzerinde yapılması gereken şekillendirme ve preparasyon işlemleri tamamlanmalıdır. Sonrasında diş hekiminiz klasik ölçü alma sistemleri yerine özel bir kamera kullanarak dişinizin dijital görüntüsünü alır ve bu görüntü, bilgisayarda 3D model haline dönüştürülür. Hazırlanan grafik görüntü üzerinde restorasyona istenilen form ve şekil verilerek tasarım yapılır. Hazırlanan tasarım; kesim ve işlemeyi yapacak olan CAD-CAM sistemine gönderilir ve restorasyon tamamen teknolojik bir ortamda, el değmeden hazırlanır.

CAD-CAm zirkonyum diş aşamaları:

 • Lokal anestezi uygulaması
 • Dişin şekillendirilmesi
 • Ağız içi dijital tarama
 • Bilgisayarda restorasyonun 3D tasarımı (CAD)
 • Zirkonyum bloktan restorasyonun kesimi (CAM)
 • Kaplamanın sinterlenmesi ve cila
 • Kaplamanın dişe takılması

Di üzerine uygulanacak restorasyonun şekline göre kaplamanın üretilmesi yaklaşık olarak 10 dakika ile 40 dakika arasında sürer. Seramik blok üzerinde arzulanan gölgelendirme veya renk seçimi yapılabilmektedir. Yeni kaplamanız şekillendirildikten sonra parlatma işleminden önce hekiminiz tarafından çevre dişlerinizin renk ve form yapılarına göre hazırlanan restorasyon üzerinde renk ve gölgelendirme çalışması yapabilir.

Diş Hekimliğinde Cerec ve CAD-CAM Sistemlerinin Avantajları

Teknolojinin konvansiyonel, laboratuvarda hazırlanan restorasyonlara göre pek çok avantajı vardır.

 • Herşey tek bir ziyarette gerçekleştirilir -Dişhekiminizi defalarca ziyaret etmeniz veya dişiniz için günlerce beklemeniz gerekmez. Dişiniz 1 saat içerisinde hazırlanabilir.
 • Dişiniz bir sefer uyuşturulur -Sadece bir kez dişinize iğne yapılır ve henüz dişinizin uyuşukluğu geçmeden dişiniz takılmış olur.
 • Herşey hekiminizin kontrolü altındadır -Geleneksel uygulamalarda dişinizi hazırlayan laboratuvar sizi ve yüz yapınızı yada diş renginizi göremez. Ancak Cerec uygulamalarında herşey hekim tarafından şekillendirilir.
 • Gecici restorasyon yapılmasına gerek yoktur -Geleneksel uygulamalarda laboratuvar dişlerinizi hazırlarken dişleriniz üzerine soğuk ve sıcaktan etkilenmemeleri için geçici kaplamalar yapılır. Bu prosedürler CAD-CAM teknolojileri ile tamamen ortadan kaldırılmıştır.
CAD-CAM diş protez

CAD-CAM Fiyatları Ne Kadar?

Uygulamanın fiyatları; cihazın kurulum maliyetinin oldukça pahalı olması, CAD-CAM diş protez kursu tamamlamış personel sıkıntısı, kullanılan seramiğin özel olması ve tek bir randevuda olsa hassas çalışma gerektirdiği için maalesef günümüz şartlarına göre biraz yüksek. Ancak siz beklemeyi sevmiyor, iğneden korkuyor yada teknolojinin sağladığı en son imkanlardan yararlanmak istiyorsanız tek bir CAD-CAM diş kaplaması için ortalama 300 – 400Euro‘yu gözden çıkarmanız gerekiyor.

CAD-CAM diş hekimliği ülkemizde henüz yaygın olmasa da İstanbul, Antalya, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerde uygulamayı yaptıranlar süreçle ilgili yorumlarını ve görüşlerini bizimle paylaşırsa mutlu oluruz 🙂

“CAD-CAM Diş” hakkında yorumlar

 1. Emre konurcu

  Slmlar yaklaşık 19-20sene evvel ozamanoin
  Teknolojiyle porselen dış yaptırmıştım
  Sağlamdi ama bazı sorunlarla karşılaştım
  Cam cad zirkonyum yaptırmayı düşünüyorum 40yasindayim uygun olurmu
  Cankirı kursunluda yaşıyorum
  Slmlar saygılar

  1. Merhaba Emre bey. Cad Cam diş uygulamalarının yaş ile ilgili bir üst kısıtlaması bulunmuyor. Uygulama yapılacak dişinizin durumu, çene kapanış ilişkisi ve diş sıkma alışkanlığı gibi etkenler değerlendirildikten sonra bir karar verilmesi yararlı olur.

  1. Cüneyt bey; bulantı için tedavi öncesi medikasyon uygulanabilir ve genel anestezi tercih edilebilir. Cad Cam uygulamaları daha çok kron kaplama restorasyonlarında tercih edilmektedir.

  1. CEREC/CAD-CAM/CNC diş kursları yardımcı olabilir. PC üzerinde programlamayı öğrendikten sonra bir diş laboratuvarında staj yaparsanız ince detaylarıda öğrenmiş olursunuz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir