İmplant Diş Yapımı Ne Kadar Sürer

İmplant tedavisi, uzman diş hekimleri tarafından uygulanmakta ve lokal anestezi altında yapılmaktadır. Hasta tedavi için karar verdiğinde çene kemiği yapısına göre vidayı yerleştirme işlemi ortalama olarak 30-60 dakika arası sürmektedir. Bu süre tek bir implant içindir. Birden fazla işlemlerde süre uzayacaktır. Cerrahi bir işlem olduğundan vida yerleştirildiğinde belli bir süre implant ile kemiğin bütünleşmesi için beklenir. Bütünleşme sürecine osseointegrasyon denir. Osseointegrasyon için ortalama 3-6 ayın geçmesi gerekir. Yine bu süre de, hastanın kemik yapısı, yaşı, cinsiyeti ve ek bir işlemin uygulanma durumuna göre de değişkenlik gösterecektir. İmplant işlemleri tamamlanıp iyileşme için yeterli süre beklendikten sonra diş protezi takılır. Ardından hasta, ömür boyu, ana dişine yakın bir çiğneme kuvvetine ve estetik görünüme kavuşur. Tüm sürece bakıldığında bir implant dişin takılması ve ana diş kuvvetini kazanması ortalama olarak 3-6 ay kadar sürmektedir. Ancak tedaviyi aldığınız merkeze göre süreçte değişkenlikler yaşanır. Devlet ve üniversite hastanelerinde randevular geç bir tarihe verildiğinden özel merkezlere göre daha uzun sürmektedir.

İmplant tedavisi sırasında hekim ve hasta birtakım problemlerle karşılaşabilir. Bunun haricinde tek diş ya da multiple(çoklu) diş kayıpları için implant tedavisi alınabilmektedir.

İmplant Tedavisini Uzatan Faktörler Nelerdir?

İmplant tedavisine engel olan ya da tedavi sürecini uzatan birtakım sağlık sorunları vardır. Bunlar;

  • Sigara kullanımı; içeriğindeki nikotin ve çeşitli maddelerle, ağız dokusunda bakterilerin üremesine ve implant sonrası iyileşme sürecinin uzamasına neden olur. Karbonmonoksit gazı ağız içerisindeki kanlanmayı azaltır ve daha uzun osseointegrasyon süresi oluşur. Sigara kullanan hastalar, diş hekimlerinin kontrolüyle tedaviden 1 ay önce ve tedavi bittikten 2 ay sonra sigara kullanmayı bırakmalıdır.
  • Diyabet hastalığı; kontrolsüz şeker hastalığı durumlarında kan şeker disregülasyonu ile doku iyileşmesi gecikecek ve ağız içi enfeksiyona açık hale gelecektir. Diş hekimleri, şeker hastalarında mümkün olduğu kadar implant yapılacak alanı küçük tutmaya çalışır.
  • Kalp hastalıkları; kesinlikle doktora danışılmadan implant tedavisi uygulamalarına başlanılmamalıdır.
  • Hipertansiyon hastaları; genelde implant işlemleri sırasında meydana gelebilecek minimal düzeylerde ağrılara aşırı tepki gösterilmesi sonucu kan basıncı düzeyleri yükselebilir. Durum konjestif kalp yetmezliği ya da nadiren de olsa felç gibi durumlarla karşılaşılabilir. İşlem öncesinde ilgili doktordan konsültasyon almakta fayda vardır.
  • Koagülasyon bozuklukları; asla implant tedavisine alınmayan hasta grubudur.

İmplant Sonrası Ağrı Ne Kadar Sürer?

İmplant tedavilerinden sonra genelde ağrı oluşmaz. Ancak bazen minimal düzeylerde de olsa hastalar ağrı hissedebilmektedir. Özellikle anestezi etkisi geçtikten sonra yaşanmaktadır. Bu durum karşısında uzman diş hekimleri hastalarına uygun antibiyotik ve analjezik(ağrı kesici) ilaç reçete etmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler

Benzer İçerikler