İmplant Süreci

implant diş yapımı ne kadar sürer

Diş implantları eksik dişlerin neden olduğu problemleri gidermek için tercih edebileceğiniz en ideal yöntemlerden birisidir. Çene kemiğine yerleştirilen titanyum bir kök ve üzerine takılan protezden oluşan bu prosedür; size tıpkı eski günlerdeki gibi konforlu bir çiğneme, konuşma ve gülümseme estetiği sunar. Hazırlamış olduğumuz bu yazıda, tedaviye karar vermek için gerçekleştireceğiniz ilk klinik muayeneden itibaren baştan sonra implant tedavi sürecini, cerrahi uygulama, iyileşme ve üzerine yapılan protez dahil implant diş yapımı ne kadar sürer, hangi durumlarda aynı gün hızlı bir şekilde tedavinin tamamlanması mümkün olur veya hangi koşullarda aylar sürer detaylı bir şekilde açıklamaya çalışıyoruz.

İmplant Tedavi  Süreci

Her ne kadar implant uygulaması bireysel ihtiyaçlar doğrultusunda kişiye özel olarak şekillendirilen bir prosedür olsa da, tüm yaklaşımlarda ortak olan belirli süreçleri vardır. Bazen bu aşamaların tamamı aynı anda gerçekleşmeye başlar, bazen ise sonraki aşamaya geçebilmek için bir önceki aşamanın tamamlanması gerekir. Standart bir implant prosedüründe karşılaşacağınız tedavi süreci şunlardır:

  • Klinikte muayene ve radyolojik değerlendirme
  • Cerrahi uygulama
  • İyileşme ve kaynaşma dönemi
  • Dişin takılması

İmplant Diş Yapımı Ne Kadar Sürer?

Standart olan yaklaşımda; ön, arka, tek diş veya komple implant için tedavi süresi, klinik ve radyolojik uygunluk değerlendirme, cerrahi operasyon, iyileşme ve dişin takılması dahil ortalama 3-4 ay sürer. İmplant tedavi aşamalarını detaylandıracak olursak:

İmplant Operasyonu

Tek bir implant için cerrahi uygulama süresi yaklaşık 5 dakikadır. Operasyon öncesi hazırlık, anestezi ve bilgilendirme sürelerini dahil edersek yaklaşık 30 dakikada koltuktan kalkmış olursunuz. Eğer çok sayıda implant uygulaması yapılacaksa her bir vida için 5 er dakika ekleyebilirsiniz.

İyileşme Süresi

İyileşme olarak adlandırılan, kemikle implantın birbirine kaynamasını bekleme süresi alt çenede 2 ay, üst çenede ise 3 aydır. Bazı teknolojik özelliklere sahip implantlar 21 günde kaynaşmayı sağlayabilmektedir.

Dişin Takılması

İyileşme tamamladıktan sonra implant üzerinden alınan ölçülerine göre laboratuvarda protez dişin hazırlanması ve takılması yaklaşık 5 gün sürer. Eğer komple bir ağız tedavi ediliyorsa bu süre 2 haftaya kadar uzayabilir.

Klinik ve radyolojik değerlendirme

Tedavi süresini belirleyen en büyük basamak diş hekiminizle yapacağınız bu ilk konsültasyon ve değerlendirme aşamasıdır. Tedavinin yol haritası; sizin tedaviden beklentilerinizle birlikte bu randevuda elde edilen bulguların birleştirilmesi ile şekillendirilir.

Bu değerlendirme aşamasında estetik, konfor, maliyet ve tedavi süresi ile ilgili tüm beklentilerinizi diş hekiminizle rahatça konuşabilmeniz önemlidir. Eğer bir şirkette üst düzey yönetici yada satış personeliyseniz bir gün bile dişsiz kalmanız iş hayatınızı olumsuz etkileyebilir. Aynı şekilde, aylar öncesinden hazırlıkları tamamlanmış olan düğün fotoğraflarında bir defa bile gülümsemeyen bir ebeveyn olmak benzer sosyal sorunlara neden olabilir. Sizin beklentilerinize uygun olarak farklı teknolojik üstünlüklere sahip daha hızlı iyileşen implant sistemleri tercih edilebilir.

Radyolojik değerlendirmede ise sıklıkla panoramik grafiler tercih edilir. Hassas çalışmanın gerektiği yada 3 boyutlu değerlendirmenin gerekli olduğu olgularda ise volumetrik BT taraması yapılır. Yeterli kemik varlığı prosedürün süresini belirleyen en önemli etkendir. Eğer implantın uygulanacağı bölgede hastanın yeterli çene kemiği yok ise öncelikle kemik greftlemesi yapılması gerekebilir ki bu tedavi süresinin daha fazla olmasına neden olur.

İzlenecek prosedür netleştikten sonra implant operasyonu için sizin ve kliniğinin uygun olduğu herhangi bir takvimde randevu saati belirlenir.

Ameliyat

İmplant ameliyatını sadece vidanın uygulanması olarak değerlendirmemek gerekir. Bazen aynı randevuda  hasarlı bir dişin çekilmesi veya kırık bir kökün çıkarılması gerekebilir. Ayrıca yeterli kemiğe sahip olmayan ağızlarda kemik greftlemesi veya fazladan kemik çıkıntılarına sahip kişilerde alveoplasti gibi kemik düzeltme prosedürleri zaman alır.

Kemik açısından değerlendirildiğinde tüm şartlar optimal düzeyde ise tek bir implant için ameliyat yaklaşık 30 dakika sürer. Eğer kendi kendine eriyen bir iplik kullanılmamışsa operasyondan sonraki 7-10 ncu günlerde dikişlerin alınması gerekir. Yurtdışı veya şehir dışından gelen hastalarda genellikle kontrol randevusu için zaman olmaz ve kullanılan süturlar ortalama 20 günden kendiliğinden düşer.

Ameliyattan sonra şişlik oluşumunu azaltmak için ilk 24 saat buz uygulanması yararlı olabilir.

İmplant İyileşme Süreci

İyileşme ve implantın çene kemiğini kaynaşması aslında tamamen farklı şeylerdir. Operasyondandan sonra yara yeri iyileşmeye başlar ve 10 gün sonra tamamen yara dudakları kapanmış olur.

Cerrahi olarak yerleştirilen implantın, çene kemiği ile kaynaşması ise yara iyileşmesinden farklı bir süreçtir ve osseointegrasyon olarak adlandırılır. Osseointegrasyon terimi ilk olarak 1951 yılında tanımlanmış, 1960’ların ortalarında ise osseointegre olan implantlar diş hekimliğinde uygulanmıştır.  Bu iyileşme mekanizmasını, yaranın kapanmasından daha çok kemik kırığının iyileşmesi ile benzetmek mümkündür. Bu süre ise alt çenede 6-8 hafta, üst çenede ise 10-12 haftadır.

Hızlı iyileşen implantların yüzeyi ise çeşitli teknolojiler kullanılarak farklı işlemlerden geçirilmekte ve bu kemik büyümesi mekanizması hızlandırmaktadır.

Dişin Takılması

Artık çene kemiğinin bir parçası haline gelen vidanın üzerine planlanan tedaviye göre protez yapılması mümkündür. İmplantlar iyileştikten sonra üzerine diş takılması yaklaşık olarak 5-10 gün arasında sürer. Protezin türü, diş sayısı gibi faktörler bu süreyi uzatıp kısaltabilir.

Bu süreçte implantın ağız içerisinde görünür vaziyette olması gerekir. Eğer cerrahi uygulama esnasında iyileşme başlığı takılmamış ise; hekiminiz dişetinin şekillenmesi için bu başlığı taktıktan birkaç hafta sonra ölçü almak isteyebilir. Ancak genellikle aynı seans ölçü alınması mümkündür.

İmplant Tedavi Süresini Etkileyen Diğer Faktörler

İmplant tedavi süreci belirli bir takvime bağlı olsa da her hasta farklı kondisyona sahiptir ve bireysel olarak değerlendirilmesi gerekir. Örneğin diyabetik bir hasta operasyon sonrası glukoz seviyelerinde dalgalanmalara neden olabilecek stresli bir dönem geçiriyor ise kaynama süresi olağandan daha uzun tutulmalıdır. Bunun gibi sistemik faktörler, kullanılan ilaçlar tedavinin genel süresini etkilediği için planlama sırasında mutlaka değerlendirilmelidir.

Ayrıca tedavi süresini etkileyebilecek birkaç faktör daha vardır:

Diş Çekimi

Her zaman diş çekimiyle birlikte aynı seansta vidanın yerleştirilmesi mümkün olmayabilir ve operasyon için çene kemiğinin iyileşmesini beklemek gerekebilir. Normal şartlarda diş çekimi ve uygulama aynı seansta yapılmıyorsa cerrahi operasyon için 40-45 gün kadar beklemek ve çekim sonrası kemik iyileşmesini bozmamak gerekir.

Uzun süreli dişsizlik nedeniyle fonksiyon dışı kalan çene kemiği zamanla erimeye başlar. Bunun gibi durumlarda kemik eklenmesi gerekebilir.

Kemik Grefti

Çene kemiğinde erimeye sebep olabilecek pek çok etken vardır. Diş eti hastalığı, diş enfeksiyonu veya uzun süreli diş eksiklikleri kemik kaybı yaşamanıza neden olabilir.

Eğer vidayı sağlıklı bir şekilde destekleyecek miktardan daha az kemiğiniz varsa; implant uygulamasının mümkün olan tek yolu bu kemik miktarını artırmak veya daha kısa veya ince implant tercih etmek olacaktır.

Kemik eklenmesi implant uygulaması ile aynı seansta yapılabiliyorsa, vida ile birlikte iyileşir ve tedavi süresini çok olumsuz eklemez. Ancak vidanın uygulanması hiç mümkün değil ve öncelikle kemik oluşturulması gerekiyorsa, bu toplam süreyi ciddi anlamda etkiler ve bu süreci 6-9 aya kadar uzatabilir.

Periodontal hastalıklarına neden olan bakteriler aynı zamanda implantlar içinde çok ciddi risk faktörüdür. Eğer yaygın periodonatl problemler yaşıyorsanız öncelikle bu hastalığın giderilmesi ve sonrasında implant tedavisine başlanılması daha uygun olabilir. Bu tür ek tedaviler de toplam süreyi artırabilir.

Sizin ihtiyacınız olan implant tedavisi ne kadar sürer, uygulamadan sonra  diş yapımı için kaç ay beklemek gerekir, üzerine protez ne zaman yapılır, hangi günde takılır merak ediyor ve tedavi sürecini değerlendirmek isterseniz bize ulaşabilir ve hekimlerimizle bir ön görüşme randevusu ayarlayabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top