Zirkonyum ve Porselen Kaplama Diş Yapımı Aşamaları Ne Kadar Sürer?

zirkonyum porselen kaplama diş yapımı ne kadar sürer

Diş kaplamaları; dişlerin genel görünümünü güzelleştirmek ve ağız sağlığını iyileştirmek amacıyla oldukça uzun yıllardan beri kullanılmaktadır. Zirkonyum ve porselen, kaplama diş yapımı prosedüründe en sık kullanılan materyallerdir. Hazırlamış olduğumuz bu makalede; zirkonyum porselen kaplama diş ne kadar sürede yapılır, kaplama dişe alışmak kaç gün sürer, yapım aşamaları nelerdir açıklamaya çalıştık.

Kaplama Diş Yapımı Neden Gerekli?

Zirkonyum ve porselen kaplamalar ağızdaki çeşitli diş kusurlarını gidermek için yapılır:

 • Dişler üzerindeki çeşitli renklenmeler ve şekil bozukluklarını gidermek için
 • Çürük, çatlak veya kırıklar nedeniyle zayıflamış dişleri korumak için
 • Kök kanal tedavisi nedeniyle yapısal bütünlüğünü büyük oranda kaybetmiş dişleri korumak için
 • Diş eksikliklerinde köprüyü yerinde tutmak için
 • Diş estetiğinin geliştirilmesi amacıyla

Yapım Esnasında Hangi Materyaller Kullanılır?

Kaplama diş yapımında metal, metal alaşımları, seramik, zirkonyum, kompozit reçine ve metal destekli porselen dahil olmak üzere farklı malzemeler kullanılır. Hazırlanan lamine ve kaplamalar genellikle doğal dişlerinizin renk tonuna uyacak şekilde üretilirler. Hangi kaplamayı seçmeniz gerektiği ağız ve diş muayenesinden sonra çeşitli faktörler göz önünde bulundurularak değerlendirilir:

 • Dişlerin ön veya arka bölgede olması
 • Diş ve diş etlerinin durumu
 • Gülümseme hattına giren diş sayısı ve görünüm miktarı
 • Sosyoekonomik ve kişisel tercihler

Diş hekimi tüm bu faktörleri sizinle birlikte değerlendirir ve sizin bütçeniz, ihtiyacınız ve talepleriniz doğrultusunda uygun olan kaplama türünü size önerir.

Peki dişlerine zirkonyum veya metal destekli porselen kaplama yaptıracak neler bekler ve bu süreç ne kadar sürer?

zirkonyum porselen kaplama diş yapım aşamaları

Zirkonyum ve Porselen Kaplama Diş Yapımı Aşamaları

Yeni kaplamalarınıza kavuşma sürecindeki ilk aşamada diş hekiminiz öncelikle ilgili dişlerin radyografik ve klinik muayenesini yapar. Tedaviden önce dişler üzerindeki çürükler ve diş eti problemleri giderilmelidir. İlgili tedaviler sağlandıktan sonra; zirkonyum ve porselen kaplama diş yapım aşamaları şu şekildedir:

1. Aşama- Kaplama Yapılacak Dişlerin Şekillendirilmesi: Sonrasında diş hekimi; işlem yapılacak olan dişe lokal anestezi yaparak uyuşturur ve kaplamanın oturabileceği bir alan sağlamak amacıyla dişleri küçülterek ağız ölçüsünü alır. Tek bir diş için küçültme işlemi yaklaşık olarak 15 dakika sürer. Geçici kaplamaların hazırlanması ise bir kaç saat sürebilir.

2. Aşama- Laboratuvarda dişlerin hazırlanması: Hekiminiz aldığı ölçüleri laboratuvara gönderir ve bu ölçüden elde edilen model üzerinde kaplama dişiniz hazırlanır. Yapılan kaplama sayısına göre bu süre 4 günden 7 güne kadar sürebilir. Nihai kaplama takılmadan önce doktorunuz bir ara prova yaparak dişlerin renk ve uyumunu kontrol etmek için sizi bir kaç gün sonra çağırabilir.

3. Aşama- Kaplamaların Takılması: Hazırlanan kaplamaların dişinize yapıştırılması sürecin en kolay kısmı. Bunun için dişler üzerindeki geçici kaplamalar çıkartılır ve yeni kaplamaların uyumu kontrol edilerek yapıştırılır. Bu son randevunuz genellikle 15 dakika civarında sürer.

Gerekli görülürse porselenin daha uyumlu görünmesi için uygulama yapılan dişlerin komşularına temizleme ve beyazlatma işlemleri yapılabilir.

Kaplama Diş Yapımı Klinikte Ne Kadar Sürer?

Hekiminizin pratik yetenekleri ve uygulama yapılacak diş sayısı tedavi süresini değiştirir. Ancak klinikte kaplama diş yapımı için bir dişin küçültülmesi ve ölçü alınması yaklaşık 20 dakikalık bir süreç iken; tüm dişleri içeren bir tedavi için bu süre yaklaşık olarak 2 saattir. Dişler küçültüldükten sonra geçici kaplamaların hazırlanması ise klinik ortamında 30 dakika, laboratuvarda ise genellikle bir gündür.

Zirkonyum ve Porselen Kaplama Diş Yapımı Kaç Gün Sürer?

Yeni dişleriniz için tercih edeceğiniz zirkonyum ve porselen diş kaplama tedavi süresi kaç dişe ve hangi materyal seçilerek yapıldığına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Zirkonyum kaplama yapım süresi, genel olarak porselenden biraz daha uzundur:

 • Porselen kaplama yapım süresi; tek diş için ortalama 4 gün, tüm dişler içinse 7 gündür. Diş sayısı arttıkça laboratuvar ve klinikteki işlem sürenizde artar.
 • Zirkonyum kaplama yapım süresi ise; tek diş için 5 gün, tüm dişleri içeren bir tedavi içinse yaklaşık olarak 9-10 gündür. Tedavi süreleri; kliniğin ve laboratuvarın yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilir.

Kaplama Dişe Alışmak Kaç Gün Sürer?

Kaplama dişler takıldığı andan itibaren rahatsızlık vermemeli ve bir alışma sürecine ihtiyaç duymayacak kadar uyumlu olmalıdır. Ancak dişlerin dizilimi, formu ve kalınlıklarının değiştiği bazı olgularda 3-5 gün kadar yeni hazırlanan dişlere yabancılık hissedebilirsiniz.

Size uygulanması gereken zirkonyum veya porselen kaplama yapımı ne kadar sürer ve tedaviniz kaç günde tamamlanabilir öğrenmek için bize yazabilirsiniz.

“Zirkonyum ve Porselen Kaplama Diş Yapımı Aşamaları Ne Kadar Sürer?” hakkında yorumlar

 1. Hocam yaklaşık 3 yıl önce bütün dişlerimi porselen kaplama yaptım üst tarafta 6 dışım yok alt tarafın hepsi var ama sanırım köklerinde iltihap olan en az 5 yada 6 tane dışım var .Hocam eski dişlerin sökülmesi ,çürüklerin çekilmesi, ve yeni dişlerin takılması kaçgun sürer ve ne kadar ödeme yapmam gerekir acil olarak bilgilendirebilirsiniz beni canım çok açıyor hemen gelmek ıstıyorum

  1. Merhaba Cihat bey, öncelikle çok geçmiş olsun. Rica etsem elinizde çene röntgeniniz varsa bize mail veya whatsapp üzerinden iletebilir misiniz?

 2. Merhaba hocam 1ay önce ön iki tavşan dişim çekildi ve yanlardan köprü yapılarak 6diş zirkonyum yapıldı geçici yapıştırıcı yapıldı bir buçuk aydır böle bekliyorum daimi yapıştırıcı 2hafta sonra yapılcak ama ben hiç alışamadım dilim devamlı temas ediyo bana çok kaba geldini hissediyorum bu şekilde daimi yapıştırıcı yapılmalımı sizce ben bu şekilde alışabilcemi hiç düşünmüyorum yenide bi kalıp yaptırıp başka bi hekime yaptırmam dahamı iyi olur?

  1. Çene kapanış ilişkilerini, dişlerin yapısını göremden buna cevap vermem doğru değil. 1 ay önce çekilen dişin yerine 1.5 ay önce zirkonyum porselen kapalama yapılmış olmasınıda açıkçası çok anlayamadım. Ancak tedavinizi yapan hekime problemlerinizi iletirseniz çözüm üreteceğini düşünüyorum. Küçük uyumlamalar yapabilir veya kaplamaları bir süre daha geçici kullanmanızı önerebilir. Geçmiş olsun

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir