Ana Sayfa Diş Teli (Ortodonti) Porselen Diş Teli Nedir?

Porselen Diş Teli Nedir?

Kusursuz görünen dişlere sahip olmak istiyorsanız ortodontik tedaviye başvurabilirsiniz. Ancak dişlerinize takılan metal tellerin nasıl görüneceğinden endişe ediyorsanız, hiç yalnız değilsiniz.

Sizler için yazımızda metal diş teline göre çok daha az dikkat çeken porselen diş teli hakkında tüm detayları açıklıyoruz.

Diş telinin dişe sabitlenmesi için diş yüzeyine braket adı verilen kare şeklinde, küçük parçalar yapıştırılır. Braketlerin malzemesi genelde paslanmaz çelik olsa da porselen de tercih edilebilir.

Braketlerin porselenden yapıldığı diş tellerine şeffaf diş teli ya da porselen diş teli denmektedir. Bu tel çeşidi diş üzerinde metalden daha az dikkat çektiği için sıklıkla yetişkinler tarafından tercih edilir.

Porselen Diş Teli Tedavi Süresi

 

Diş teli tedavisinin süresini hastanın;

  • Yaş
  • Çene kemiği gelişimi
  • Çarpıklık sorununun ciddiyeti

gibi etmenler belirler ve braket malzemesiyle ilişkili değildir.

Porselen diş telinin takılması gereken süre metal tel ile aynıdır. 1,5 – 2 sene içerisinde tedavi olumlu şekilde tamamlanır.

Porselen Diş Teli Bakımı

 

Optik açıdan yarım saydam porselenin, diş üzerindeki görünürlüğünü minimumda tutmak için düzenli temizlik  ve bakımı oldukça önemlidir.

Tellerin daha az dikkat çekmesi için porselen braket tercih etmiş olabilirsiniz. Ancak bakıma özen gösterilmediğinde braket etrafına sarılan ligatürler orijinal rengini kaybedebilir, bu telin tam tersi daha çok dikkat çekmesine neden olur.

Ligatürleri temiz tutmak için uzak durulması gerekenler:

  • Kahve
  • Sigara
  • Boyalı yiyecekler
  • Kırmızı şarap
  • Köri
  • Domates sosu gibi pigmentli soslar

Diş hekiminiz diş telinizin sıkılması için gittiğiniz kontrollerde ligatürlerinizi yenileyecektir.

Ağız sağlığı için olduğu gibi braketlerin saydamlığını koruması için de düzenli diş fırçalanması önemlidir.

Yiyecek artıklarının braketlere takılması oldukça dikkat çekeceği için her öğünden sonra dişler dikkatle fırçalanmalıdır.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler

Yirmilik Diş Çekimi Ameliyatı ve Sonrası

Pek çok hastaya yirmilik diş çekimi tavsiye edilir. 17 – 22 yaş aralığında çıkan ve akıl dişi olarakta adlandırılan 20lik dişler;...

Zirkonyum Diş Rehberi: Nasıl Yapılır? Zararları var mı? Fiyatları Nedir?

Zirkonyum diş kaplama, mükemmel estetik ve dayanıklılık sunan, günümüze kadar üretilmiş en iyi sabit protez türüdür. Zirkonyum diş denince hemen...

Şeffaf Plak Tedavisi ve Fiyatları

Şeffaf plak tedavisi ile orta ve hafif düzeydeki diş çapraşıklıkları başarı ile tedavi edilebilmektedir. Çarpık dişlerini hızlı bir şekilde...

Sinüs Lifting Ameliyatı ve Fiyatları

Sinüs lifting ameliyatı üst çene arka bölgede uygulanacak olan implantınıza yeterli ve sağlam kemik oluşturulmasını sağlar. Eksik dişleriniz için...

En Son Yorumlar