Diş Teli Ne Kadar Sürer, Dişler Ne Zaman Düzelmeye Başlar?

Diş teli takıldıktan sonra dişler ne zaman düzelmeye başlar

Diş teli tedavi süreci, hastadan hastaya ya da vakadan vakaya göre değişebilir. Bunun sebebi her hastanın sahip olduğu problemin farklı olması, kemik yapılarının değişkenlik göstermesi ve fizyolojik yapılardır. Peki diş teli tedavisi ortlama ne kadar sürer? Diş teli takıldıktan sonra dişler ne zaman düzelmeye başlar ve ayrık diş teli tedavi sürecinde teller en kısa zaman çıkarılabilir? Detaylar makalemizde.

Diş Teli Ortalama Ne Kadar Süre Takılır?

Diş teli tedavisi, ortalama olarak 1 ile 2 yıl kadar sürebilir. Bazı hastalarda bu süre, 1 yıl kadar sürse de dişlerin istenilen konuma gelmesi için 3 yıla kadar tedavi olması gereken hastalar da vardır. Diş teli tedavi sürecinin kısalması için hastalar, mutlaka doktorun önerilerine uymalıdır. Diş teli süresini belirleyen faktörler genel olarak şunlardır:

  • Tedavinin Şekli: Bu tedavi için hastaların tercih edebileceği birkaç seçenek vardır. Bu seçenekler, diş teli tedavi sürecini doğrudan etkileyebilir. Bazı seçeneklerde tedavi süresi biraz daha kısayken diğer seçeneklerde bu süre biraz daha uzun olabilir. 
  • Yaş: Çocuklar ve gençler, yetişkin hastalara oranla bu tedaviden çok daha hızlı bir şekilde sonuç alabilir. Çünkü özellikle çocuklarda çene bölgesi her gün gelişir ve bu durum ise dişlerin daha kolay bir şekilde hareket edebilmesini sağlar. 
  • Ortodontik Sorunun Şiddeti: Bir diğer önemli faktör ise ortodontik sorunların şiddetidir. Hafif çaplı diş çapraşıklığı sorunları daha kısa bir sürede onarılırken, ciddi vakalar daha uzun sürebilir.
  • Hastanın Çabası: Hasta, tedavinin başarılı olabilmesi için diş hekimi tarafından verilen bütün talimatlara titiz bir şekilde dikkat etmelidir. Ağız hijyeni sağlamak, diş randevularını aksatmamak ve diğer talimatlara uymak son derece önemlidir.

Diş Teli Takıldıktan Sonra Dişler Ne Zaman Düzelmeye Başlar?

Dişlerin, pozisyonundaki değişimler kademeli olacaktır. Dişlerin, yeni konumlarına nasıl hareket edeceğini belirleyebilen bazı biyomekanik durumlar vardır ve bu hareketlerin, düzgün bir şekilde ayarlanabilmesi için kademeli bir yaklaşım gerekir. Diş telinin etki göstererek dişlerin düzelmeye başlaması için en az 2 ile 3 ay kadar beklemek gerekir. Bu tedavi yöntemi zannedildiği kadar kısa bir sürede sonuç verebilen bir uygulama değildir. Dişlerin, estetik bir görünüme kavuşması ve kalıcı olarak düzelmesi için belirli süre beklemek son derece faydalı olacaktır.

Diş Teli Tedavisi Düzelme Süreci

Hastaların birçoğunda diş teli tedavisi düzelme süreci genel olarak 6 ay ile 2 yıl kadar sürebilir. Diş hekimi, benzer sorunlara sahip olan hastaları tedavi etme deneyimlerine dayanarak diş teli tedavisinin ne kadar süreceği hususunda kesin bir fikir verebilir. 

Ortodontik Braketler ve Diş Teli Ne Zaman Çıkarılır?

Diş teli takılması, yüksek oranda rahatsız edici olabilir, yeme alışkanlıklarına müdahale edebilir ve özellikle de ortodontik tedavi gören gençler üzerinde yüksek oranda stres yaratabilir. Diş telinin ve ortodontik braketlerin ne zaman çıkarılacağını tahmin etmek, tam manasıyla imkânsız olsa da ne zaman çıkarılacağına katkıda bulunabilecek birkaç faktör vardır. Bunlar:

  • Talimatları Takip Etmek: Tedaviyi ciddi oranda yavaşlatabilecek durumlardan biri diş hekiminin talimatlarını takip etmemektir. Bu duruma dikkat edilmezse braketlerin çıkarılma süresi yüksek oranda uzayabilir.
  • Dişlerin Tedaviye Verdiği Yanıt:  Bazı durumlarda dişler, tedaviye hızlı ve olumlu bir şekilde cevap vermeyebilir. Bu durumda diş teli ve braketlerin takılma süresi uzayabilir.  
  • Dişlerin Durumu: Tedavinin ilk etabından diş hekimi tarafından tespit edilen sorunların ne denli karmaşık olduğu uzun süreli bir tedaviye neden olabilir. 
  • Ek Sorunların Ortaya Çıkması: Tedavi ilerledikçe dişler üzerinde ek sorunlar ortaya çıkabilir ve tedavi süresi uzayabilir.
  • Hastanın Gayreti: Hastaların, tedavi süresince gösterecekleri gayret ve kararlılık, tedavi süresini doğrudan etkiler. 

Tüm bunlarla beraber dişler düz ve son derece iyi hizalanmış bile olsa dişler arasında boşluklar olabilir. Bu durum da tedavi süresini etkileyecekler. 

Diş Telinden Sonra Takılan Plak ve Tel Ne Zaman Çıkarılır?

Diş teli tedavisinden sonra dişlerin konumlarını kalıcı bir şekilde sağlamak için pekiştirme tedavisi yapılır. Pekiştirme uygulamaları, tedaviden sonra elde edilen diş konumlarını sabitlemek ve korumak için tercih edilir. Pekiştirme tedavisinde diş hekimi, genel olarak belirli bir süre boyunca plak ve tel takılmasını önerecektir. Plak ve tel takma süresi, hastanın diş hareketi oranına, yaşına ve tedavi öncesi dişlerin bozukluk düzeyine göre belirlenecektir. Bu süre ortalama olarak 1 ile 2 yıl kadar sürebilir. 

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir