İnvisalign Tedavisi

invisalign tedavisi

invisalign tedavisi; çarpık dişlerinizi yeniden hizalamak için tercih edebileceğiniz bir telsiz ortodonti tedavisidir. Bu tedavide; dişlerinizi ve gülümsemenizi belirgin bir şekilde düzelten şeffaf ve çıkarılabilir hizalayıcı plaklar (aligner) kullanılır. Dişler üzerinde tel veya braket bulunmadığı için geleneksel diş teline karşı görünmez bir alternatif sunar.

Sektörün bilinen en eski ve belki de en iyi markalarından biri olan invisalign diş plağı, ilk olarak 1998 yılında ABD’de Align Technology tarafından piyasaya sunulmuştur. O günden bu güne geçen zaman içerisinde yurtdışında Spark, ClearCorrect, uLab ve ülkemizde de yerli ve milli olan Orthero gibi diğer markalarda şeffaf plak için üretime başlamıştır.

Bu yazıda Invisalign ile hangi tür çapraşıklıkların giderilebileceğini, artılarını ve eksilerini, tedaviyi yapan kliniklere nasıl ulaşabileceğinizi ve kullananların dikkat etmesi gereken önemli noktaları inceleyeceğiz.

invisalign nedir?

Invisalign; ortodontide dişleri telsiz bir şekilde düzelterek hizalanmasını sağlayan bir şeffaf plak markasıdır. Tedavide kullanılan hizalayıcılar; SmartTrack adı verilen ince ve esnek bir termoplastik malzemeden yapılmıştır. Şeffaf olduğu için neredeyse görünmez olan bu plaklar dişler üzerine sıkıca oturur ve geleneksel diş teli ve braketlere nazaran dışarıdan çok zor fark edilir.

Hangi diş sorunları düzeltilebilir?

invisalign plak tedavisi ile hafif ve orta derecedeki çapraşıklıklar, kapanış bozuklukları ve dişler arasındaki boşluklar dahil olmak üzere pek çok ortodontik problemi düzeltilebilir. Bunlardan bazıları şunlardır:

  • Hafif ve orta düzeydeki diş çapraşıklıkları
  • Alt ve üst çene arasındaki çapraz kapanış (cross-bite)
  • Alt dişlerin neredeyse görünmediği derin ısırık (over-bite)
  • Alt dişlerin üst dişlerin önüne geçtiği ters ısırık (underbite)
  • Alt ve üst çene arasında açıklığın olduğu açık ısırık (open-bite)
  • Dişler arasındaki boşluklar (Diastema)

invisalign; ortodontik tedavilerde günümüzde oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır ve yapılan araştırmalarda belirli vakalarda oldukça etkili sonuçlar sağladığı belirtilmiştir.

Bunun yanında bazı sınırlamalarda söz konusudur. Örneğin; yetişkin hastalarda diş çekimi gerektirmeyen hafif ve orta dereceli kapanış bozukluklarının tedavisi dışındaki diğer endikasyonlarda invisalign net olarak önerilemeyebilir.

invisalign plakları ile tedavi nasıl yapılır?

Öncelikle invisalign tedavisi yapan yerler arasından bir diş kliniği seçmeniz gerekiyor. Sonrasında ilk muayenede ortodontistiniz tedavi için uygun olup olmadığınızı kontrol ediyor. Tedavi öncesinde diş ve diş etleriniz sağlıklı olmalı.

Sonrasında 3D tarayıcı kamera veya ölçü kaşığı ile ağız ölçünüz alınıyor. Bu ölçü Amerika’daki invisalign laboratuvarına ulaştıktan sonra algoritma ve yapay zeka tarafından bir simülasyon oluşturularak ara aşamalar hesaplanıyor.

Ortodontistiniz; oluşturulan bu simülasyonun kontrolünü sağlıyor ve dişler sanal olarak hareket ettiriliyor. Hekiminiz gerekli ise tedaviyi modifiye ediyor ve plaklar üretilerek hastaya sunuluyor.

Tedavi süreci ve kullanım süresi

invisalign plakları hem yetişkinler hemde çocukların ortodontik tedavisi için uygundur. Bununla birlikte tedavi süresi, hastanın yaşına, çapraşıklığının boyutuna ve vakanın karmaşıklığına bağlıdır. Yetişkinlerde tedavi süresi 6 ile 12 ay arasında sürebilir.

Alignerler kullanıcı tarafında takılıp çıkartılabildiği için hastanın plakları takmaya istekli olması ve bu süreçte sağladığı kooperasyon tedavinin başarısında önemli rol oynar. invisalign plakları günlük en az 20-22 saat arasında takılmalıdır. Bu süreye dikkat edilmezse tedavi uzayabilir veya dişler düzelmeyebilir.

Plakların temizliği yumuşak bir diş fırçası ve diş macunu ile dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Diş macunu içerisinde aşındırıcı olmamalı ve temizlik günlük olarak yapılmalıdır.

invisalign tedavisi fiyatları ne kadar?

Dişlerdeki çapraşıklığın derecesine ve tedavi esnasında sadece bir çene mi yoksa alt üst çene birliktemi tedavi edileceğine bağlı olarak invisalign fiyatları 2000 ile 3500 dolar arasında tutar. Tedavi masrafları genellike peşin olarak tedavinin başında ödenir. SGK ve özel sağlık sigortaları invisalign tedavi ücretlerini karşılamaz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir