Şeffaf Diş Teli Uygulamaları

şeffaf diş teli

Şeffaf Diş Teli

Diş teli uygulaması, dişlerde bulunan ayrıklıkları ve olası eğrilikleri kısacası dişlerde bulunan konum bozukluklarını belirli bir zaman içinden düzeltebilen bir tedavi yöntemidir. Günümüz şartlarında diş tellerinin birçok farklı türü vardır. Bunlar arasında en fazla merak edilen tür ise şeffaf diş telidir. Metal olan braketler, her ne kadar dişleri tam manasıyla düzeltebilse de estetik bakımdan kötü bir şekilde görünmesi bu türün kullanılmasını ciddi oranda azaltıyordu. Özellikle de dış görünüşün son derece önem arz ettiği bir konumda olan kişiler, bu yüzden diş teli tedavisi yaptırmıyorlardı. Bu neden uzmanlar, metal braketler ile aynı işleve sahip olabilecek ve de estetik bakımdan daha az kayıpların olabileceği malzemeler araştırmaya başladı. İşte şeffaf diş teli  böylece bulundu.

Şeffaf Diş Teli Türleri Nelerdir?

Şeffaf diş teli ya da görünmez diş teli, 3 farklı türe ayrılır. Bunlar;

Lingual Ortodonti Görünmeyen Diş Teli Uygulaması Nedir

Bu uygulamada diş teli, dişlerin dış kısmına uygulanmaz. Bu uygulama, dil bölgesine bakan iç kısma, telin yapıştırılmasıyla yapılabilen bir ortodonti tedavisidir. Diş telleri, ağzın iç kısmında olduğu için dışarıdan hiçbir şekilde görünmez. Bu husus, lingual yöntemin en büyük avantajı olarak bilinir. Bununla beraber bazı durumlarda lingual yönteminin dezavantajları da vardır. Örneğin bu uygulama, dil bölgesinde ciddi bir şekilde rahatsız edebilecek yaralar meydana getirerek yaşam kalitesini düşürebilir ve tedavi süresi de böylece uzayabilir. Ayrıca bu uygulama, normal diş teli uygulamalarından ortalama 2-3 kat pahalıdır. Lingual yöntemi ilk çıktığı zamanlarda çok büyük ilgi görse de şeffaf plak uygulaması başladıktan sonra popülerliği oldukça düşmüştür. 

Lingual ortodonti ile görünmez diş teli tedavisi hakkında detaylı bilgiye ilgili prosedür sayfasından ulaşabilirsiniz.

Şeffaf Plak Nedir ?

Şeffaf olan diş teli, diş telleri arasında en konforlu olan ve estetik açıdan az belli olanıdır. Bu yöntemin en büyük avantajı ise tak çıkar olarak işlev görmesidir. Normal olan diş teli uygulamasında yiyecek tüketirken besinler, diş aralarına kaçabilir ve bunların temizliği ufak çaplı sıkıntılar doğurabilir. Ancak şeffaf plak uygulamasında, diş telleri çıkarılarak rahatlıkla yemek yenildikten sonra tekrar takılabilir. 

Şeffaf Braket Nedir ?

Bu yöntemde ise dişlerin üstüne uygulanan braketler şeffaf malzemeden yapılır. Şeffaf braketler, metal diş teline göre daha az belirgindir. Şeffaf diş teli uygulamaları arasında en popüler olarak kullanılan yöntem şeffaf braket yöntemidir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir