Şeffaf Plak Tedavisi

şeffaf plak aparey fiyatları

Şeffaf plak tedavisi; hafif ve orta düzeydeki diş çapraşıklıkları ve kapanış bozukluklarının telsiz olarak düzeltilmesini sağlayan ve nispeten yeni geliştirilmiş bir ortodontik tedavi yöntemidir. Geleneksel diş teli yerine tercih edebileceğiniz şeffaf renkli bu diş düzeltme plağı neredeyse görünmez ve düzenli kullanıldığında dişlerin doğru bir şekilde hizalanmasını sağlar.

Bu yazıda şeffaf plakların dişleri nasıl düzelttiğini, tedavi sürecini, bu sürede dikkat etmeniz gereken önemli noktaları inceleyeceğiz.

Şeffaf plak nedir?

Şeffaf plak; telsiz ortodontik tedavide dişleri doğru pozisyonlarına doğru hareket ettirmek için tasarlanan, ince, esnek ve şeffaf renkli termoplastik malzemeden üretilmiş apareylerdir. Diş teline benzer şekilde bu plaklarda diş hareketlerini kontrol etmek için kademeli bir kuvvet uygular.

Her bir plak 15 gün boyunca günlük en az 20-22 saat boyunca takılır ve dişlerinizi hedeflenilen pozisyonlarına doğru yönlendirir.

Bilgisayar ve simülasyon teknolojisinin ilerlemesiyle ortaya çıkan bu tedavi yönteminde; tedaviye başlamadan önce dişlerinizin alacağı nihai sonucu görmeniz mümkündür.

Her plak 15 gün boyunca günde ortalama 20 saat takılır ve dişlerinizin 0,05mm lik hareketinden sonra diğer plağa geçilir ve bu şekilde dişlerin hedeflenen şekle ulaşması sağlanır. Ortalama olarak model analizi ile birlikte 10 gün içerisinde şeffaf apareyler ile tedavinize başlanabilir. Bu tedavi ile orta ve hafif diş çapraşıklıkları sorunsuzca 2-8 ay arasında tedavi edilebilmektedir.

Metal teller veya braketler olmadığı için ağzınızda tahriş yada irritasyona neden olmaz. Şeffaf plakların kullanımı çok rahattır ve yerken, içerken, dişlerinizi fırçalarken, diş ipi kullanırken kolaylıkla çıkartılabilirler.

İlk olarak 1998 yılında Invisalign ile başlayan teknoloji zaman içerisinde milyonlarca kişi tarafından tercih edildi ve ülkemizde de Şeffaf Aparey Ortodonti A.Ş. tarafından kendi ürünlerini geliştirerek Orthero ismi ile piyasaya sundu.

Telsiz ortodontik tedavi isteyen hastaların ilk olarak tercih ettiği seçeneklerden birisi olan bu yöntemde hastanın uyumu ve plakların günlük düzenli olarak kullanılması gerekir.

şeffaf plak tedavisi

Tedavi Süreci

Tedaviye başlamadan önce diş hekimi ağız ve diş yapınızı, çapraşıklık derecesini ve uygunluğunu değerlendirmek için ön muayene yapar.

Muayene sonucu tedaviye uygun olduğunuz kanısına varılırsa süreç şu şekilde işler.

 1. Diş hekimi ağız içi ve dışı, yüzün ön ve yan yüzeylerden profil fotoğraflarınızı çeker.
 2. Alt ve üst çeneden diş ölçülerinizi alır ve fotoğraflarla birlikte analiz için firmaya gönderir.
 3. Firmadaki ortodontist ve teknisyenler CAD-CAM aracılığı ile bu verileri bilgisayar ortamına aktararak ölçümler yapar.
 4. Elde edilen veriler bilgisayar ortamında ortodontik tedavi simülasyonu ile hareket ettirilir.
 5. Analiz sonucu bir tedavi planı çıkartılır ve hazırlanan simülasyon hekiminiz tarafından size sunulur.
 6. Dişlerinizin hareket edeceği her bir 0,05mm lik hareketi için bir adet şeffaf plak üretilmesi gerekir. Plak sayısı analizden sonra belli olur.
 7. Onayınızın ardından şeffaf plaklar üretime alınır ve bir dizi plak hazırlanarak kullanımınıza sunulur.
şeffaf aparey orthero

Üretilen şeffaf diş plağı için bazı dişlerinizin üzerine hareketi kolay sağlayabilmek amacıyla kompozit dolgu maddesi ile tutucular oluşturulur. Bu tutucular tedaviniz sonunda çıkartılarak, dişlerinizin eski pozisyonlarına geri hareket etmemeleri için geçici süreli pekiştirme tedavisi uygulanır.

Her plak 15 gün boyunca, günde ortalama 20 saat takılır. Dişlerinizin bu sürede 0,05mm lik hareketinden sonra diğer plağa geçilir ve bu şekilde dişlerin hedeflenen şekle ulaşması sağlanır.

Ortalama olarak model analizi ile birlikte 10 gün içerisinde şeffaf apareyler ile tedavinize başlanabilir. Invisalign muadili olan Orthero ile orta ve hafif diş çapraşıklıkları sorunsuzca 2-8 ay arasında tedavi edilebilmektedir.

Metal teller veya braketler olmadığı için ağzınızda tahriş yada irritasyona neden olmaz. Şeffaf plakların kullanımı çok rahattır ve yerken, içerken, dişlerinizi fırçalarken, diş ipi kullanırken kolaylıkla çıkartılabilirler.

6-10 plakta bir diş hekiminiz kontrol için muayene gelmenizi isteyebilir.

şeffaf plak fiyatları

Şeffaf Plak Fiyatları

Şeffaf plak fiyatları, 900€ – 1300€ arasında değişebilir. Fiyatlar üzerinde etkisi olan en büyük faktör; tedavinizde kullanılacak olan plak sayısıdır.

Kimler İçin Uygun?

Şeffaf plak tedavisi tek yada her iki çenede genellikle öndeki ilk 10 dişleri arasında çapraşıklık bulunan, geleneksel braket tedavisini kullanmak istemeyen herkes için uygundur.

Dişler arasında boşlukları olan, hafif ve orta derece diş çapraşıklıkları kişiler bu tedavi için en ideal adaylardır. Tek diş çapraşıklıkları en kolay düzeltilen vakalardır.

Alerjik reaksiyon oluşturmadığı için metal alerjisi olanlar bu yöntemi tercih edebilirler.

Hastaların geneli, estetik kaygılarından dolayı metal diş teli kullanmayan yetişkinlerdir. Tedavi çocuk ve gençlerde de işe yarasada plak takım süresinin uzun olması nedeniyle bu grupta kooperasyon sorunları yaşanabilir.

Plak kullanımının ihmal edilmesi veya daha kısa süre kullanılması, sıradaki plağın uyumunu bozar ve tedavi başarısız olabilir.

Avantajları

 • Şeffaf plak ile tedavi geleneksel braketleme yöntemlerine göre daha konforludur.
 • Ağız içinde herhangi bir tel veya metal parçası olmadığı için batma ve yara oluşumu olmaz. Alerjik reaksiyon oluşturmaz.
 • Şeffaf plak tedavisi geleneksel tel tedavisine göre daha ağrısızdır ve daha kısa sürer.
 • Tedavi sonucu dişlerin alacağı pozisyonlar önceden görülüp, değerlendirilebilir.
 • Kullanılan plaklar Şeffaf olduğu için estetiktir ve kolay kolay fark edilmez.
 • Şeffaf diş plağı kullanımının konuşmaya olumsuz bir etkisi yoktur, sunumlarda ve toplantılarda plağı çıkarmanız gerekmez.
 • Ergenlik dönemindeki çocuklarda ve gençlerde diş teli tedavisinin kötü görüntüsü nedeniyle bir direnç oluşmuşsa, iyi bir alternatiftir.
şeffaf plak kullananlar

Şeffaf Plak Tedavisi Antalya’da

Güzeloba Antalya Diş Kliniği olarak şeffaf plak tedavisini uyguluyoruz. Tedarikçi firma olarak Orthero firması ile çalışıyoruz. Kliniğimizden fiyat almak için WhatsApp hattımıza mesaj yazabilir yada bizi arayabilirsiniz.

SSS

Şeffaf plak tedavisi ne kadar sürer?

Tedavi süresi çapraşıklığın derecesine ve etkilenen çene sayısına göre değişir. Ancak ortalama tedavi süresi 6- 18 ay arasıdır.

Şeffaf plak tedavisi fiyatları ne kadar?

Kullanılan plak sayısına göre fiyatlar değişmektedir. Genellikle 10ncu plaktan sonra farklı fiyat tarifesi uygulanır. Şeffaf plak tedavisi ortalama fiyatları ise 16000 TL ile 39000 TL arasındadır.

Şeffaf plak kokusu nasıl giderilir?

Şeffaf plakların temizliği normal sabun ve diş fırçası ile yapılmalıdır. Uzun süre temizlik yapılmayan plaklarda diş taşı ve bakteri plağı birikimi gelişebilir. Plağa zarar vermeden bu artıkların temizlenmesi mümkün değilse değiştirilmelidir.

Şeffaf diş plağı nasıl temizlenir?

Plağınızı yumuşak başlı bir diş fırçası ve sabun ile temizleyebilirsiniz. Aşındırıcı diş macunları ve kimyasal içerikli temizleyiciler plağa zarar verebilir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir