İmplant Kaç Yaşında Yapılabilir? | DentVita Diş Kliniği

İmplant Kaç Yaşında Yapılabilir?

implant kaç yaşında yapılır

Bir yada bir kaç dişiniz eksikse; diş implantları sabit bir köprü veya protez takılmasına olanak sağlayan mükemmel bir tedavi yöntemidir. Doğal dişlere yakın bir çiğneme konforu ve estetik sağlayarak yaşam enerjisini yükseltir. Diş eksikliği her yaştan bireyin karşılaştığı bir sorun olduğu için kliniklere başvuran genç hastalar 18 yaş altı implant uygulaması en erken kaç yaşından itibaren yapılır, yaşlı hastalar ise tedavide herhangi bir yaş sınırı var mı, kaç yaşına kadar yapılabilir diye sıklıkla soruyorlar. İmplant kaç yaşında yapılır, sınırlamalar var mıdır burada açıklamaya çalıştık.

Genç yaşta implant uygulanabilir mi?

Genç yaşta implant uygulaması için en önemli faktör kemik büyümesinin tamamlanmış olmasıdır. Çene kemiği tamamen gelişmiş ve büyüme atağı olmayacak bir zaman gelmişse implant yerleştirilebilir. Ergenlik çağını henüz tamamlamış çocuklarda çene hala genişleyebildiği için restorasyonlar kemik gelişimini olumsuz etkileyebilir. Bu durum potansiyel bazı tehlikelerin oluşmasına neden olabilir:

  • Isırık sorunları
  • Dişler arasında oluşacak boşluklar
  • Protez çevresindeki kemik kaybı
  • Kraniyofasiyal bölgenin estetik değişiklikleri

Kişiden kişiye değişkenlik gösterse de, 18 – 20 yaşlarında kemik gelişimi tamamlanmış olur. Bazı durumlarda bu durum 21’li yaşların ortasında da yaşanabilir. İmplant tedavisi en erken 18 yaşından itibaren yapılabilir. Daha küçük yaşlarda iskelet yapısı tam olarak gelişmediği için implant için uygun aday değildirler. 

İmplant cerrahisi öncesi kemik gelişiminin ne kadarının tamamlandığını, hastanın prosedür için hazır olup olmadığını anlamak için röntgen ve diğer büyüme değerlendirmelerini kullanır. 

18 yaş altı kişiler için implant tedavisine alternatif yöntemler

Çocuk ve çok genç yaştaki hastalar için implant tedavisine alternatif bazı tedavi yöntemler mevcuttur. Köprü ve diş kaplaması içinde yaş sınırlaması söz konusu olduğu için, nihai tedavi için bir süre beklemek gerekebilir. Diş kaybı durumunda kısmi çıkarılabilir protez ve hasta için özel olarak yapılmış olan tasarım köprüler işlevselliği ve estetiği geri kazanmanıza yardımcı olabilir.

Yaşlılarda implant tedavisi için yaş sınır var mı?

Uygulama tekniği olarak yaşlı hastalarda implant tedavisi için bir üst yaş sınırı bulunmamaktadır. Yaşlı hastalarda da pek çok implant tedavisi başarı ile sonuçlanmıştır. 60’lı yaşlardan 90’lı yaşlara kadar pek çok hastada dental implant tedavisi uygulanmış, sonuçlar başarılı bir şekilde raporlanmıştır. Özellikle 50’li yaşlardan sonra diş kaybı sorunları ile uğraşan insanlar için dental implantlar kalıcı ve etkili bir çözüm sunar.

İmplant tedavisinde yaşa bağlı olarak oluşabilecek sorunlar

İmplant tedavileri her ne kadar insan yaşamının son gününe kadar uygulanabilir olsa da ileri yaştaki hastalarda bazı sağlık faktörleri kişi uygun bir aday olmaktan çıkarabilir. Sistemik hastalıklar ve yaşlılığa bağlı gelişen sorunlar, hastanın genel sağlık durumunu riske sokabilecek cerrahi girişimleri engelleyebilir.

Uzun yıllardır diş kaybı ile yaşayan hastalarda ilerki yaşlarda diş eti hastalıkları ve çekilmelere bağlı yeterli kemik dokusu bulunmayabilir. Kemik yoğunluğu uygun olmayan bir hastada diş implantı tedavisi uygulanamaz. Kemik tozu uygulaması gibi prosedürler bu sorunları giderebilir ancak implant tedavi süresinin uzamasına neden olur.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top