En İyi Diş Kaplaması Hangisidir?

en iyi diş kaplaması hangisidir

Hasar görmüş bir dişi eski haline getirmenin günümüzdeki en iyi yöntemi kaplama diş tedavisidir. Uygulandığı dişin üzerini tamamen kaplayan bu restorasyonlar dişinizi koruyarak estetik görünümlerini düzeltmeye yardımcı olur. Peki günümüz teknolojik imkanları ile en kaliteli ve en iyi diş kaplaması hangisidir, bu kaplamaların kalitesi nasıl anlaşılır?

En iyi diş kaplamaları hakkında kısa özet:

 • Diş hekiminin ve teknisyenin mesleğini icra ederken gösterdiği özen, kaplama dişin malzemesinden çok daha önemlidir.
 • Ön dişlerde en estetik görünümü full porselen, Empress ve Emax seramik kaplamalar sağlar.
 • Tüm dişlerde ideal bir dayanıklılık ve estetik sonuçlar için zirkonyum kaplamalar tercih edilebilir.
 • En ekonomik bir şekilde, fonksiyonel ve nispeten estetik bir sonuç için metal destekli porselen kaplamalar kullanılabilir.
 • Eğer dişlerinizi sıkıyorsanız, çok dayanıklı ama orta seviyede bir estetik için monolitik zirkonyum kaplamaları tercih edebilirsiniz.

Hangi durumlarda bir dişin kaplanması gerekebilir?

 • Çürük nedeni ile çatlamış ya da zayıflamış dişlerin korunması amacı ile. 
 • Kırılmış ya da ciddi anlamda aşınmış dişin restorasyon görmek durumunda kalması dolayısı ile.
 • Büyük dolgulu dişlerin ekstra desteğe ihtiyaç duyması amacı ile.
 • Renk ya da şekil bozukluğu dolayısı ile oluşan estetik kayıplarında.
 • İmplant üzerine diş yapılması amacı ile.

En iyi diş kaplama yöntemi hangisidir?

Kaplama yöntemi belirlenirken tedaviden elde edilmesi beklenilen yararlar değerlendirilmelidir. Eğer kaplama tedavisi; dişin yapısal bütünlüğünü etkileyen kanal tedavisi, diş kırığı gibi nedenlerle uygulanıyorsa tam kron veya 3/4 kaplamalar tercih edilebilir. Eğer sadece estetiksel nedenlerden dolayı dişlerin görünümünü değiştirmek istiyorsanız lamine diş tedavisi daha uygun olabilir.

Porselen ve zirkonyum kaplama dişlerin kalitesi nasıl anlaşılır?

Laboratuvar testi yapmadan; kaplamada kullanılan porselen veya zirkonyumun çin malı olduğu, iyi veya kötü kalitede olduğunu anlamak mümkün değildir. Klinik muayenede sadece yapılan kaplamanın teknisyen tarafından iyi hazırlanıp hazırlanmadığı ve hastanın ağzına uyum gösterip göstermediği anlaşılabilir. Yinede iyi kalitede bir diş kaplama tedavisini gösteren bazı işaretler şunlardır:

 • Kaplama uygulandığı dişi mükemmel bir uyum içerisinde çepeçevre sarar ve ne dar ne de boldur.
 • Komşu dişlerle olan teması ve ark üzerindeki pozisyonu anatomiksel olarak uygundur.
 • Diş eti dokusundan çıkışı ve uyumu tıpkı doğal dişlerde olduğu gibidir. 
 • Rengi ağız içerisindeki diğer doğal dişlerle uyumludur.
 • Kaplama yüzeyleri iyi cilalanmış, pürüzsüz ve parlak yüzeylidir.

Kötü kaliteye sahip diş kaplamam olduğunu nasıl anlarım?

 • Kaplamalar doğal bir görünümden uzaktırlar. 
 • Dişler arasında çok sıkıdır ya da çevre dişlerle hiç temas etmez. Arada oluşan boşluklar yemek artıklarının dişler arasına yayılmasını sağlar. 
 • Yanlış şekillendirme ile takılmış bir taç doğal bir dişten ziyade hatmi ya da mısır tanesi gibi görünür. 
 • Aşırı konturlu ve düzensiz kaplama yüzeyleri vardır. Bu yüzeyler diş eti hastalıklarına, diş çürüklerine ve hızlı kuron arızlarına neden olur.
 • Kaplama ile diş eti uyumu kötüdür ve bu durum tekrarlayan diş çürüklerine ve hassasiyete neden olur. 

En iyi diş kaplaması çeşitlerinin dayanıklılık ve estetiksel özellikleri

Bir diş hekimi hastası için uygun olan en iyi diş kaplama çeşitlerini belirlemeden önce detaylı bir muayeneye ve anamneze ihtiyaç duyar. Hastanın estetiksel beklentileri ile birlikte kaplamanın takılacağı dişin durumu, ağız içerisindeki pozisyonu, çiğneme ve alışkanlıkları detaylı olarak değerlendirilir. Elde edilen bu veriler ışığında hastaya en iyi kalitede tedaviyi sağlayabilecek olan en uygun diş kaplama türü belirlenir. Bunun yanında estetik görünüm diş hariş dökme altın kaplamalar, diş hekimliğinde kullanılan en dayanıklı indirek restorasyon materyalidir.

Bu aşamada kaplama diş materyallerin dayanıklılık ve estetiksel özelliklerini bilmek gerekir. Genel olarak en iyi estetiği sağlayan kaplamalar düşük seviyede dayanıklılık gösterirken, en dayanıklı olanların ise estetiksel görünümü çok iyi değildir. Peki en iyi ve en kaliteli diş kaplama malzemesi hangisidir?

Full porselen kaplama

Bu kaplamalar hazırlanırken sadece feldispatik porselen kullanılır. Işık geçirgenliği mükemmel olduğu için oldukça estetik, sadece porselen kullanıldığı içinde en kötü dayanıklılık performansına sahip kaplamalardır. Bu nedenle sadece kesici dişlerde tercih edilirler. Ayrıca çeşitli porselen kaplamalarda kullanılan bu materyal farklı materyallerinin üzerinede kaynaştırılabilir. Günümüzde bu kaplamaların en yaygın kullanımı, kontur eksikliği olan restorasyonlara temas alanları eklemek içindir.

Cam seramik (Empress) Kaplama

Kristal seramik çekirdeklerin yüksek basınçta sıkıştırılması ile elde edilen bu kaplamalar kesici ve küçük azı dişlerde kullanılır. Azı dişlerde kullanımı uygun değildir. Vita Mark II ve IPS Empress diş hekimliğinde uzun yıllardan beri kullanılan en estetik malzemelerden biridir.

Lityum disilikat (Emax) kaplama

Tam seramik Emax kaplamalar emsalsizdir ve estetik olarak muhteşem bir görünüm sunar. Bu restorasyonların milyonlarcası tek kron restorasyonlar olarak kullanılmış ve kullanılmaya devam etmektedir. En büyük avantajı diş laminesi gibi oldukça ince kalınlıklarda üretilen restorasyonlarda yeterli dayanıklılık göstermesidir. Kalınlık miktarı arttıkça zirkonyum daha avantajlı bir hale gelir. Ön dişlerde kullanımı uygun bu kaplamalar tercih edebileceğiniz en pahalı kaplama türlerinden biridir.

Zirkonyum dioksit

Zirkonyum kaplamalar hem tek tek, hemde köprü şeklindeki dental restorasyonlarda yeterli gücü sağlayabilecek potansiyele sahiptir. Yüzde 3 mol itriyum oksit olarak bilinen Y3, zirkonya diş sektöründe yıllardır kullanılmaktadır. Zirkonyaya daha fazla oksit eklenmesi ile elde edilen zirkonyumdioksit kaplamalar yüksek dönüşüm tokluğu özelliğini azaltmış ve kırılmaya karşı daha az direnç üretmiştir. Ön ve arka grup tüm dişlerde kullanılabilir. Vita ve zirkonzahn günümüzde kullanılan en kaliteli zirkonyum markalarından biridir. Zirkonyum diş fiyatları, diğer materyallerden hazırlanan dişlere nispeten daha pahalıdır.

Monolitik zirkonyum

Orijinal BruxZir, Lava Plus kaplamaların örnek verilebildiği bu sınıflandırma uzun vadeli başarı elde eden Y3’e benzerdir. Üretiminde tek parça bloktan elde edilen özel zirkonyum bloklar kullanılır. Diş gıcırdatma alışkanlığı bulunan hastalarda ve daha fazla dayanıklılık gerektiren hibrit protezlerde kullanımı yaygındır.

Metal destekli porselen

Metal destekli porselen kaplamalar günümüz diş hekimliğinde en uzun süredir kullanılan kaplama türüdür. Kaplamanın içerisinde yer alan metal altyapı kaplamaya muazzam bir dayanıklılık sağlar. Altyapıya kaynaştırılan porselen ise tam anlamıyla günü kurtaracak bir estetik sunar. Kaplama diş fiyatları açısından, bu restorasyonlar tercih edebileceğiniz en ucuz kaplama türüdür.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir