Diş Teli Renkleri, Anlamları ve 7 Muhteşem Kombinasyon

diş teli renkleri

Diş teli renkleri arasından dilediğini seçebileceğini biliyormuydun? En güzel renk kombinasyonları makalemizde. Diş teli taktırmayı planlıyorsan eğer önümüzdeki birkaç yıl boyunca diş teli ile birlikte yaşaman gerekecek. Peki neden bu süreci siyah, mavi yada mor renkli diş teli lastikleri ile biraz daha eğlenceli bir hale getirmiyoruz? Pek çok ortodontist, beyaz seramikten üretilen porselen diş teli üzerine onlarca farklı rengarenk diş teli renkleri arasından dilediğini seçmene izin verir. O anda hangi rengi seçeceğini bilmek istiyorsan bu rehber tamda senin için hazırlandı.

Diş Teli Renkleri

Kırmızı

kırmızı diş teli

Kırmızı; tutkunun, heyecanın, cesaretin ve enerjinin rengidir. Kırmızı renk psikolojisindeki en yoğun renktir, ve bu sayede en güçlü duyguları tetikleyebilir.

Kırmızıya yönelen insanlar, yaşamlarından çıkarabilecekleri her şeyi elde etmek ister ve bunu da başkalarına bildirmekten kaçınmazlar.

Kırmızı, çok koyu bir renk olduğu için daha çok açık tenli ve/veya koyu renkli saçlara sahip kişilerde daha iyi durur.

Siyah

siyah diş teli

Siyah braket ve diş teli renkleri gerçekten de kolay tercih edilebilecek bir renk değil.

Çok belirgin bir renktir ve oldukça zor kombine edilir. ama senin tercihin karanlıktan ve siyahtan yana ise, senin için belkide dünyanın en iyi seçimi olabilir.

Hala karar veremediysen sana biraz daha yardımcı olmaya çalışayım.

Mavi

mavi diş teli

Spektrumun diğer ucunda ki rengimiz mavi. Renk psikolojisinde mavi, denize ve gökyüzüne derinden bağlanır. Kararlılığın, huzurun, sakinliğin ve güven duygusunun rengidir. Mavi bir renk tüm çevrene, attığın her adımdan emin olduğunu ve hayatın sana sunduğu sürprizleri karşılamaya hazır olduğunu anlatır.

Erkekler mavi diş telini, özellikle de koyu maviyi genellikle daha çok tercih ederler. Fakat mavi çok yönlü bir renktir ve doğru bir ek renkle karıştırıldığında herkeste oldukça iyi görünebilir. (Diş teli renkleri arasından farklı kombinasyonlara göz atın).

Pembe

pembe diş teli

Pembenin anlamı kadınlık, oyunculuk, ve karşılıksız sevgidir. Kızlar ile oldukça güçlü duygusal bağ kurabilen bu renk etrafına çocuksu tarafını yansıtmak için harika bir seçim olabilir.

Erkekler pembe rengi genel olarak karşı cins ile ilişkilendirirler ve bu nedenle çok sık tercih etmezler. Belki de bunun en büyük nedeni çocukluk dönemindeki tüm kız çocuk oyuncaklarının, kıyafetlerinin hep pembe ile ilişkilendirilmiş olması.

Pembe, açık veya koyu her iki ten rengi ile de uyumlu bir renktir.

Mor

mor diş teli

Mor renk, güç, asalet, lüks, bilgelik ve maneviyat ile bağlantılıdır ve kraliyet rengi olarak bilinir.

Mor bir renk karanlık ve gizemli yada açık ve yumuşak olabilir. Mor kelimesi telaffuz edilince hemen negatif bir etki uyandırsa da, menekşe kelimesi insanda zerafeti ve asaleti uyandırıyor.

Hastalar mor diş teli lastiklerini sıklıkla tercih ederler ve sevdikleri kıyafetleri tamamladıklarını hissederler.

Kızların renkleri arasında pembe ve mor karışımı harika bir kombinasyon iken erkekler arasında mor ve gri eğlenceli bir seçimdir.

Turuncu

turuncu diş teli

Turuncu renk, yaratıcılığı, macera, coşku, denge ve başarıyı temsil eder. Hem iç hem de dıştaki renk gücüdür.

Turuncu rengi tercih ederek başkalarına, onların düşündüklerinden korkmadığını ve modunu düşürmelerine izin vermeyeceğini gösterebilirsin.

Turuncu renk özellikle koyu ten renginde oldukça şık durur.

Sarı

sarı diş teli

Sarı rengin anlamı güneşin tonları etrafında döner. Bazıları için sarı, korku anlamına gelse de genel olarak sıcaklığın, mutluluğun ve aydınlanmanın rengidir.

Dişler için sarı renk her ne kadar olumsuz etki olarak düşünülsede, parlak, beyaz bir gülümseme ile birlikte koyu bir saçta açık sarı renk güzel durur.

Sarı rengi aynı zamanda pembe ve mavi ile de kombine ederek, bir kaç duyguyu birden aynı anda ifade edebilirisin!

Gri

gri diş teli

Gri; renk psikolojisinde dengeyi ve tarafsızlığı temsil eder. Diş teli renkleri arasında gir renk kesinlikle favori bir renk değil.

Diş telinde eğer metal teller kullanıyorsan, ve bunları herkese ilan etmek istiyorsan gri lastikler gülümsemeni hızlıca “iron man” e çevirebilir.

Gri rengi kişiliğinle ilişkilendirmek istersen, gümüş rengi sade bir şıklığa ve olgun bir zekaya işaret edebilir. Moduna göre grinin hüzün ile de ilişkilendirilebileceğini hatırlatmakta yarar var.

Fuşya

diş telleri renkli

Fuşya rengi için sıklıkla sıcak pembe yada açık mor terimi de kullanılır. Mix bir renk olan fuşya rengi ifadeyi oldukça açık ve net olarak belirtir ve birisinin seçebileceği en cesur renklerden biridir.

Eğlenceli ve konuşkan bir biriysen ve dostlarına sadık bir yapıya sahipsen, fuşya rengi tam da senin rengin.

Fuşya aynı zamanda diğer renkler ile oldukça fazla kombine edilen, eğlenceli bir renktir. tercih edilen

Turkuaz

turkuaz diş teli

Fuşya bir diş teli rengi etrafına “Bugün kimin doğum günü partisi var?” diye sorarken, turkuaz ise “Hadi birlikte bir arkadaş gezisine çıkalım” der.

Eğlenceli bir renk olan turkuaz, biraz da derin ve anlamlı bir renktir. Fuşya ile harika bir kombin yapabilirsin.

Beyaz

diş teli renkleri siyah beyaz

Beyaz renk, iyilik, saflık, temizlik, masumiyet ve alçak gönüllülüğü belirtir.

Buna rağmen pek çok kişi, beyaz renkli diş lastiklerini tek başına kullanmayı tercih etmez.

Ancak çevrene yaymış olduğu; temizlik ve saflık duygusu göz önünde bulundurmaya değer. Yine çoğu insan beyaz renkli ayraçları kendi başına görmez. Ancak göz önünde bulundurmaya değer:

Beyaz; ayrıca nötr bir renktir ve bu nedenle diğer koyu renklerle iyi etkişelşir. Eğlenceli bir görünüm için beyaz ile maviyi yada fuşya ile beyaz rengi deneyebilirsin.

Yeşil

yeşil diş teli

Yeşil, renk psikolojisinde doğa ve para ile daha çok ilişkilendirilmiştir. Büyüme, sağlık ve cömertlik rengin pozitif etkilerinden bazılarıdır.

Yemyeşil ormanların, sağlıklı çimlerin ve bitkilerin rengidir. Bu nedenle çoğunlukla büyüme ve yenilenmeyi temsil eder.

Trafik lambalarındaki yeşil renk “git” demektir. Bu rengin seçilmesindeki amaç harekete geçirmek değil, yoldaki sükuneti yansıtmaktır. bu nedenle pek çok hastane ve klinik, hastaları rahatlatmak için duvarlarında genellikle açık yeşil renkli boyaları tercih etmektedir.

Peki yeşil renkli diş telleri lastikleri senin için ne ifade ediyor?

Yeşil, çok yönlü bir renktir ve bahsettiğimi tüm bu şeylerin herhangi birisi yada tamamı anlamına gelebilir. Kendini biraz daha farklı ve sakin olarak ifade etmek istersen, diş teli renkleri arasındaki bu doğa rengi senin seçimin olabilir.

En Eğlenceli 7 Renkli Diş Teli Kombinasyonu

diş teli renkli
  1. Diş telinde tuttuğun takımın renklerini kullanmaya ne dersin? Benim favorim kırmızı – beyaz!
  2. Sende benim gibi doğaya aşıksan ormanda yürüyüş rengi tamda sana göre!
  3. Arkadaşların senin ne kadar çılgın birisi olduğundan mı bahsediyor? Bunu onlara parlak renk kombinasyonları ile yansıtabilirsin.
  4. Bu yılbaşında artık hediyeleri senden alırız. İşte yılbaşı rengi.
  5. Biraz farklı olmak, herkese yakışır. Bir bakışta dikkat çekmek istiyorsan, bu kombin tam senlik!
  6. Hiç mevsimlere göre diş teli renklerini değiştirmeyi düşündün mü? ilkbaharda açık mavi ve pembe oldukça enerjik durur. Yazın parlak bir mavi ve beyaz karışımı, kışın koyu mavi ve mor renkleri seçebilirsin. Sonbahar rengini konuşmaya gerek yok, sarı ve kahverenginin yerini hiçbirisi tutamaz.
  7. İnan bana en eğlenceli kombinasyon, senin sevdiğin renkler. Takıl kafana göre!

Kızlar İçin Sevimli Diş Teli Renkleri

Herkes diş telleri için en çok istediği kendisi seçmek ister. Ancak bazen ebeveynler çocuklarının cinsiyetinden gurur duyan diş teli renkleri hakkında bizden sıklıkla fikir istiyor.

Peki en çok hangi diş teli renkleri “Güçlü bir kızım” diye bağırıyor?

Genç kızlar genellikle pembe ve mor renkli diş teline yönelme eğilimi gösterirken, fuşya ise çevresindekilere daha cesur bir ifade veriyor.

Fuşya hem tek başına kullanılabilir, hemde eğlenceli bir görünüm için turkuaz veya açık mavi renk ile kombine edilebilir.

Biraz daha keskin ve olgun bir görünüm elde etmek istiyorsanız, bu sevimli pembe ve mor renkli diş tellerini düz siyah (hatta koyu gri) ile değiştirmeyi deneyin. Hala kadınsı gözükürken, gülüşe biraz derinlik ve gizem katar.

Küçük kız çocukları için genellikle kırmızı, mavi gibi ana renkleri tercih edebilir, ve sarı renk ile kombinleyerek eğlenceli bir görünüm elde edebilirsiniz.

Erkek Çocuklar İçin Muhteşem Renkli Diş Teli Fikirleri

Erkek çocuklar, kızlara nazaran diş tellerinin nasıl göründüğünü çok fazla önemsemezler. Ancak siz erkek çocuğunuz için diş rengini seçip, görüşlerini duyunca sanki uzun zamandır istediklerini görürsünüz.

Erkek çocuklar arasında yeşil ve mavi renkler her zaman popülerdir. Tuttukları futbol takımının renklerini seçmek ise yüzlerinde tarifsiz bir mutluluğa dönüşebilir. Denemekten kaçınma<1

Yine mavi diş teli rengi ile mor ve yeşili, koyu mavi ile açık maviyi birlikte kullanabilirsiniz.

Renkli diş telleri çocuğunuzun tedaviye göstermiş olduğu ilgiyi ve özeni artırmaya yardımcı olabilir.

Yetişkinler için en iyi renkler hangileridir?

Aslında, yetişkinlerin sevimli diş teli rengi aradığından şüpheliyim. Bahse girerim ki sizin için en favori renk görünmeyeni 🙂

Henüz diş teli taktırmadıysanız, bu sevimsiz telleri gizlemenin bir kaç yolu var. Şeffaf plak, görünmez diş teli ve lingual braketler.

Ortodontistiniz dişlerinizi muayene ettikten sonra eminim ki size en uygun olan tedavi yöntemi hakkında bilgilendirme yapacaktır.

Diş Teli Braket Renkleri Seçiminde Tavsiyelerimiz

Diş teli braketlerinin ve lastiklerin rengini ten rengine göre seçebilirsin.

Örneğin bir sonbahar rengiysen, yani pastel rengi hafif bronzlaşmış ten rengi, düşük kontrastlı bir görünümün var ise kırmızı, turuncu ve sarı renk senin için iyi bir seçim olabilir.

Eğer ilkbahar rengiysen,  pembe ve bebek mavisi renkler eminim ki  daha çok yakışacaktır.

Gardrobundaki kıyafetlerini göz önünde bulundur.

Günlük hayatında koyu renkli takım elbiseler giymek zorundaysan, parlak renkli bir gökkuşağı çok cesur bir tercih olacaktır.

Yapmak isteyeceğin en son şey bence hiç bir kıyafetle uymayan renkleri seçmek olur. Çok sık giydiğin o kırmızı elbiselerin içerisinde ki yeşil renkli braketleri göz önüne getirir misin?

Şimdi gardrobunu ve kıyafetlerini göz önüne getir. Eğer çok renkli bir gardrobun var ise, açık veya beyaz rengi tercih edebilirsin.

Ayda bir defa ortodontistini ziyaret ettiğinde, renkli diş teli lastiklerini değiştirebileceğini hatırlatalım.

Asla seçmeyeceğin renkleri hemen bu konunun dışında tut.

Komple yeşil renkli bir diş teli, dişlerinin arasına marul sıkışmış gibi durabilir. Senin için en mantıklı renk beyazmış gibi gelse de bu kadar beyaz bir lastik, dişlerinin sarı görünmesine neden olabilir.

Unutma her gün sabah aynada bu renkleri en az bir ay boyunca görmek zorunda kalacaksın.

Daha koyu renkler dişlerini daha beyaz gösterir

Amacın her şeye rağmen o güzel gülümsemeni ön plana çıkarmak ise mavi yada diğer başka bir koyu renk dişlerini olduğundan daha beyaz gösterecektir.

Ortodontistinle konuş

Diş teli renkleri konusunda ortodontistinle konuşmak genellikle en doğru tercihi yapmana yardımcı olur.

Hangi renklerin en popüler olduğunu ve ne giydiğinle yada hangi okula gittiğini temel alarak sana bir tavsiyede bulunabilir.

Her ziyaretinde farklı bir renk dene

Kendine stres yapma! Özellikle hangi rengin senin için en iyisi olduğu konusunda kararsız isen, doktorunu her ziyaret ettiğinde farklı bir rengi denemek isteyebilirsin.

Çoğu diş teli tedavisi ortalama 18 ay sürer ve katalogdaki pek çok rengi denemek için yeterince zamanın olur.

Hangi Diş Teli Lastiği Renklerinden Kaçınmalısın?

Dürüst olmak gerekirse, biz kliniğimizde severek seçtiğin diş teli lastiği renklerini, sen mutlu olduğun sürece uygun olduğunu düşünüyoruz.

Doğru” veya “yanlış” renk yoktur.

Ancak yine de edinmiş olduğumuz klinik tecrübelerden yola çıkarak, sana bir kaç küçük tavsiyede bulunabiliriz.

Kırmızı: Bazı hastalarımız, kullandıkları kırmızı braketler nedeniyle, yeni tanıştığı bazı kişilerin diş etlerinde kanama yada başka bir probleminin olup olmadığını sorduklarını söylediler. Kırmızıyı başka renklerle kombinlemek daha iyi sonuç verebilir.

Koyu Yeşil: Koyu yeşil renk, bazen dişlerinin arasına sebze sıkışmış gibi görünmesine neden olabilir. Farklı renklerle karıştırmayı deneyebilirsin.

Siyah ve Gri: Siyah renkli bir diş teli lastiği, belki bir günlüğüne muhabbet olsun diye takılabilir di ancak bir sonraki randevuya kadar ağzında çürük dişler doluymuş gibi gezmek istemezsin.

Beyaz: Pek çok hastam beyaz renkli bir lastiğin en çok yakışan olacağını düşünüyor ama malesef doğru değil. Hiç bir dişin, o lastik kadar asla beyaz olmayacak ve bu nedenle doğal dişlerinin sarı olarak algılanmasına neden olacak.

Beyaz renkli olan porselen braketler metal renge göre sarı rengi daha fazla gösterirler. Ancak hazırlamış olduğumuz makalede diş teli bakım ve temizliği ile küçük tavsiyeler süreci daha kolay yönetmeni sağlayacak.

SSS

Hangi renkli diş telini tercih etmeliyim?

Renkli diş teli seçimini ten rengine göre yapmak genellikle daha iyi sonuçlar verir. Koyu bir ten için kırmızı, lacivert yada altın gibi parlak renkler, açık renkli birisi içinse açık pembe, açık mavi gibi soluk renkler daha çok yakışır.

Renkli diş telini hangi sıklıkla değiştirebilirim?

Ortodontistler genellikle 4-6 haftada bir tel uyumlandırması yapar. Diş teli lastiklerini bu randevularda değiştirebilirsiniz.

Siyah renkli diş teli nasıl durur?

Dişler, koyu renkli diş teli lastiği arkasında daha beyaz durur ve kontrast renkler dikkat çeker. Ancak siyah renk çok popüler bir renk değildir ve dişlerde çürük varmış görüntüsü oluşturabilir.

Renkli diş teli fiyatları daha mı pahalı?

Hayır, kullanılan lastiklerin beyaz yerine siyah yada farklı renkli olması fiyatlarını değiştirmez. Ancak kombine bir renk seçimi yada diş teli lastiklerini sık değiştirmek isterseniz ortodontistiniz el işçiliği farkı isteyebilir.

Renkli gülümsemen, senin hakkında çok daha fazla şey ifade ediyor. Senin favori renklerin hangisi? Renkli diş teli lastiği arasından yapmış olduğun tercihi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

“Diş Teli Renkleri, Anlamları ve 7 Muhteşem Kombinasyon” hakkında yorumlar

    1. Recep bey; renkli diş teli lastiği satışı yapmıyoruz. Ancak tedavi ücretini öğrenmek istiyorsanız kapanış bozukluğunun derecesine göre klinik muayene ve tedavi planlamasının yapılması gerekli.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir