Florürlü mü yoksa florürsüz diş macunu mu? Hangisi daha sağlıklı?

florürsüz diş macunu

Dişlerin temizlenmesi ve ağız sağlığınızın iyi bir şekilde korunması amacı ile diş macunu kullanarak doğru diş fırçalama tekniklerinin uygulanması gerekmektedir.

Günümüzde ağız ve diş sağlığına verilen önem eskiye nazaran daha fazla olduğundan dolayı birçok kişi üretilen diş macunlarından hangisini tercih etmesi gerektiği konusunda daha fazla araştırma yapmaya başladılar. Peki diş macunu içerisindeki florür olması avantaj mı değil mi?

Bir diş hekimi olarak önerim daima florür içermeyen diş macunu kullanmanız yönünde olacaktır. Flor her ne kadar dişleri temizlemek için macunların içerisine koyulsa bile; fazla alınması halinde birçok hastalığa da sebep olabilmektedir.

Diş fırçalamadaki önemli olan unsur dişerin üzerinde biriken bakteri plağı tabakasının uzaklaştırılmasıdır. Flor içermeyen diş macunları arasından tercih yaparak dişlerinizi fırçalamanız florün getirebileceği eklem hastalıklarına ve kansere yakalanma riskine karşı önlem alabilirsiniz.

Peki neden florürsüz diş macunu kullanmalıyız?

Florürsüz diş macunu kullanmak birçok avantajı da beraberinde getirmektedir Bu yüzden diş macunu kullanırken florür bulundurmayan diş macunu markaları arasından tercih etmek size birçok fayda sağlayacaktır. İşte sizlere florürsüz diş macunlarını önermemizin sebepleri:

  • Doğurganlık sorunları tüm dünya çapında artış göstermekle birlikte özellikle ülkemizin bazı bölgelerinde bu sağlık sorunu daha belirgin bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Yapılan çalışmalar florürün doğurganlığa olumsuz yönde etki edebileceğini göstermektedir.
  • Florür kullanımındaki dengenin sağlanamaması sinir sistemi kapsamında olumsuzluklara da yol açabilmekte ve Alzeimer gibi sinir sistemi rahatsızlıklarına sebep olabilmektedir.
  • Yapılan çalışmalarda ayrıca IQ derecesi ile florür kullanımı arasında ters yönlü bir denklem olabileceği belirtilmiştir.
  • Çocuklarda son dönemde ergenliğin daha erken yaşlarda gerçekleşmesi sorun olarak algılanmakta ve çocukların erken ergenliğe girmesinde florür kullanımının etkisinin olabileceği düşünülmektedir.

Florürsüz diş macunlarını nereden bulabilirim?

Günümüzde sağlık sektöründe yaşanan ilerlemeler neticesinde artık birçok diş macunu markası florürsüz diş macunu üretmektedir. Bu yüzden florürü olmayan bir macun bulmak artık eskisi kadar zor olmuyor. Macunları kullanım esnasında ağzınıda farklı bir tat alabilirsiniz. Ancak florürsüz diş macunlarının diğer diş macunlarına nazaran daha sağlıklı olduğunu kesinlikle aklınızdan çıkarmayın.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir