İmplant Sonrası Ağrı

Eğer yakın zamanda çenenize bir vida takılmış ve implant iyileşme sürecindeyseniz, yaşadığınız ağrı veya rahatsızlığın normal olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Endişelenmenize gerek yok. İmplant ameliyatı sonrası; diş eti çevresinde, çene kemiğinde, kulak ve eklem bölgesinde, baş ve boğaza yayılan geçici bir ağrı yaşamanız oldukça normal.

Diş çekimi ile implant ağrısını karşılaştırmak için yapılan bilimsel bir araştırmada implant ameliyatı sonrası ağrının diş çekimine oranla daha hızlı azaldığını ve ayrıca çekim ile implant uygulamasının aynı anda yapıldığı hastalarda ameliyat sonrası daha az ağrı yaşadıkları tespit edilmiştir.

Bununla birlikte, her implant hastasının iyileşme döneminde ne tür ağrı ve rahatsızlıklarla karşılaşabileceğini açıklamak için bu yazıyı kaleme aldık.

İmplant vidası takıldıktan sonra ağrı normal mi?

Evet. Her ne kadar günümüzde uygulanan implantlar minimal invaziv olacak şekilde tasarlansa da implant ameliyatı büyük ağız cerrahisi olarak kabul edilmektedir. İmplant yapılırken diş etinde bir miktar kesi yapılır ve kemikte oluşturulan boşluğa vida yerleştirilir.

Operasyondan sonraki ilk birkaç saat boyunca çok bir şey hissetmezsiniz. Anestezinin etkisi hala devam ettiği için ağzınız uyuşmuş olacaktır. Ancak implant vidası takıldıktan sonra; uyuşukluk geçmeye başladığı andan itibaren, implant yapılan bölgedeki diş etinde ve çene kemiğinde ağrı hissetmeniz normaldir. Bu tür ağrılar genellikle doktorunuzun reçete ettiği ağrı kesici ile kolayca geçer.

Vücudun savunma mekanizması ise ilerleyen saatlerde; cerrahinin oluşturduğu travma sonrası iyileşme için gerekli hücreleri implantın uygulandığı bölgeye sevk eder. İmplant ameliyatından yaklaşık 24 saat sonra bu bölgede bir miktar hassasiyet, morluk ve şişlik oluşabilmektedir.

İmplant ameliyatı sonrası oluşakn şişlik; boğaz bölgesinde ve yanakta, uzun operasyonlar sonrası çene eklemlerinde ve kulak bölgesinde ağrıya neden olabilmektedir. Kullanılan lokal anestezikler; operasyonun stresi ile birleşince tansiyonu yükseltebilmektedir ve bu bir miktar baş ağrısına neden olur.

İmplant ameliyatından sonraki ilk 24 saat süresince buz uygulaması şişlik oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Gerilen dokular çok daha hassas olacağı için bu süreçte çok sıcak, sert, kabuklu veya gevrek yiyecekler tüketmekten kaçınmalısınız.

Ameliyattan sonraki yaklaşık 2-6 gün boyunca bu tür semptomları yaşamaya devam edeceksiniz. Yaklaşık 4 gün sonra yaşadığınız ağrı ve rahatsızlık epeyce azalır. Ortalama bir hafta sonra tekrar normale döner.

İki haftadan sonra ağrı nadirdir

İmplant yapıldıktan iki hafta sonra implantın çevresindeki tüm dokular iyileşmiş olur. Bu süre sonunca şiddetli bir ağrı veya rahatsızlık hissetmemelisiniz; kanama, şişme veya morarma olmamalıdır. İki hafta tamamlandıktan sonra normal rutin diyetinize dönebilir ve tüm fiziksel aktivitelerinize devam edebilirsiniz.

İmplant yapıldıktan iki hafta sonra geçmeyen ağrı

İmplant ameliyatından sonraki ilk günlerde; ağrı ve şişlik 3-4 gün kadar artar ve sonrasında azalarak iyileşir. İmplantın ilk yapıldığı günün üzerinden iki hafta geçmesine rağmen iyileşme olmuyorsa; ağrı ve şişlik giderek artıyorsa doktorunuzu ziyaret etmeniz gerekir. Bu zamana kadar genellikle yara bölgesi iyileşmiş ve ağrısız olmalıdır.

İmplant sonrası geçmeyen ağrının nedenini bulmak için; doktorunuzu veya başka deneyimli bir diş hekimini ziyaret etmeniz gerekir. Dental implant ameliyatı sonrası uzun süreli ağrının en yaygın nedeni, operasyon bölgesinin enfeksiyonudur. Bu bölge uygun bir şekilde temizlenip tedavi edilmezse, iltihap ve daha fazla ağrı ve şişliğe neden olabilmektedir.

Çoğu durumda bölgenin temizlenmesi ile implantın kurtarılması mümkün olur. İlerlemiş vakalarda ise implantın yerinden çıkartılması gerekebilmektedir. Aynı boşluğa yeni bir implant hemen takılabileceği gibi, kemiğin iyileşmeside beklenebilir.

Sizde implant diş vidası takıldıktan sonra yaşadığınız ağrı ve süreçle ilgili görüşlerinizi yorumlar kısmından bize iletebilirsiniz.

“İmplant Sonrası Ağrı” hakkında yorumlar

  1. bir ay once 2 impant yapildi birtanesi hala zaman zaman sizliyo doktor flim yapti bisey goremedi 1bucuk ay sonrasina kontrol icin randevu verdi ve dil altinda sislik var ve gecmiyor ne yapayim

    1. Merhaba ben iki buçuk yıl önce implant tedavisi yaptım tüm dişlerimi kaybetmiştim. ancak o gün bugündür damaklarim çok ağrıyor asla geçmeyen uyuşuk ağrılı bir damak doktorum birşey yok diyor . bazen ağrısından ağrı kesici alıyorum bıktım usandım ne yapacağımı bilmiyorum

  2. Ben iki ay önce implant üstüne sabit diş yaptırdım çok ağrı ve sağuk sıcak hassasiyeti çok yüksek ne yapmam gerekiyor acaba yardımcı olursanız sevinirim teşekkür ederim

  3. muhammet güvensin

    yaklaşı 2 yıl yaptırmış olduğum implantan sonra hiç geçmeyen o bölgedeki damak ağrısı ve şişlik var ara ara hiç sevmesemde augmentin içerek bira rahatlıyor ama sonradan tekrar aynı şekilde ağırmaya başlıyor doktora gittiğimde pek umursamadı ve belkği durum KBB lik durum olabilir oarada muayene ol dedi takibi hiç alakası yok şimdi nasıl bir yol izlemeliyim tşkler MAİL adresim mmurat-25@hotmail.com

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir