Ball Ataşmanlı Protez

ball (bol) ataşmanlı protezler

Ball (bol veya topuz) ataşmanlı protezlerde dişlerin bulunduğu akrilik kaide; çene kemiğine yerleştirilen implant üzerinde yer alan küre şeklindeki topuz bağlantılara tutunur. Protezin iç kısmında yer alan plastik yuva; implantlar üzerine doğru bastırıldığında bol ataşmanı kavrayarak yerinde tutar.

Hareketli protez dişlerin oynaklığından şikayetçi olan hastaların daha konforlu bir çiğneme deneyimi yaşamak için tercih edebileceği güvenli ve ekonomik bir tedavi seçeneğidir. Protezin iç kısmında yer alan plastik kep zamanla yıpranabilir ve değiştirilmesi gerekir.

Yapılan bilimsel araştırmalarda ball ataşmanlı sistemler ile desteklenen implant üstü protezler, kısa ve uzun dönem takip değerlendirmelerinde düşük biyolojik komplikasyon, oldukça yüksek protetik ve implant başarısı sağlamıştır.

Ball ataşman bağlantı türleri

Ball ataşmanlar iki parçalı sistemlerde implanta vidalanarak bağlanabildiği gibi, implant ile birlikte tek parça olarak ball ataşmanlı implant şeklinde de üretilebilirler. İmplant ile bol ataşmanın birleşik olduğu mini implantlar tek parça ile kolay cerrahi, hızlı yükleme ve ekonomik oldukları için bu protezlerde sıklıkla tercih edilirler.

Cerrahi esnasında vidalar, çene kemiğine mümkün olduğunca paralel olarak yerleştirilmelidir. Paralel olmadığı zaman, protez takılıp çıkartılırken etkili bir tutuculuk olmayabileceği gibi, plastik kepin aşınması daha hızlı olur.

Avantaj ve dezavantajları

Ball ataşman protezlerin avantajları

  • Az sayıda implant gerektiği için ekonomiktirler.
  • Kısa sürede hazırlanabilir ve kolay uygulanabilirler.
  • İlerleyen dönemlerde implant sayısı artırılarak sabit bir restorasyona geçilebilir.
  • Protezin tamiri kolaydır.

Bol ataşmanlı protezlerin dezavantajları

  • Protez içerisindeki o-ring lastikleri zamanla aşınır ve birkaç ayda bir değiştirilmesi gerekir.
  • Protezin stabilitesi diğer implant destekli protezlere göre düşüktür.
  • Protez iki ball ataşman arasında dönme eğilimindedir.
  • Çene dikey yüksekliği az olan hastalarda uygulaması sınırlıdır.

Hangi implant sistemlerinde ball ataşman mevcuttur?

Pek çok implant sistemi kendi markası için küre ataşman üretmektedir. Ekonomik bir tedavi olduğu için oldukça popüler olan ball ataşmanlı protez için topuz üretimi yapan implant markalarından bazıları MİS, Alpha Bio, Osstem, Megagen, Zimmer, Korteks, Nobel olarak sayılabilir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir